Para swap'ı nedir?

Para swap'ı nedir? içeriğini okuyabilir, Tokat.com Genel kategorisinde yer alan Para swap'ı nedir? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Para swap'ı nedir?

Swap kavramına sıklıkla çeşitli haberlerde mutlaka denk gelmekteyiz. Peki anlamını biliyor muyuz? Swap ne demek? Ne anlama geliyor? İşte soruların cevaplar...

Swap ne demek?

Swap, kelime olarak 'takas', 'değiştirmek', 'değiş tokuş yapmak' gibi anlamlara geliyor. Ekonomi terimi olarak kullanılan swap, iki tarafın belirli bir zaman dilimi içindeki faiz ödemelerini ya da döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri durum, özetle bir takas sözleşmesi diyebiliriz.

Döviz piyasasında swap işlemleri

Peki döviz piyasasındaki swap işlemleri ne anlama geliyor? Döviz piyasasındaki döviz işlemleri, belirli bir miktar dövizin, tek bir işlemle farklı vadelere tabi olarak satılması ya da satın alınmasıdır. Bir örnekle anlatalım. Diyelim yurt dışındaki yüksek faiz oranlarından yararlanmak istiyorsunuz. O zaman döviz piyasasında faaliyet gösteren bir bankadan, ulusal para fonları ile döviz satın almalısınız. Sonra da bu dövizleri, birkaç ay sonra teslim kaydıyla aynı bankaya geri satarsınız. Böylece spot piyasa işlemi ile vadeli döviz işlemi tek işlem halinde birleştirilmiş olur. Yani döviz önce alınmış, sonra satılmış olur.

Para swap'ı nedir?

Bir para swap'ı iki taraf arasında gerçekleşen, belirli miktarda bir paranın başka bir para ile değiştirilmesi, bir süre sonra ise değiştirilen paraların geri verilmesini kapsayan bir anlaşmadır. İlk modern para swap'ı 1982 yılında gerçekleşmiştir. Taraflar Dünya Bankası ile ABD'nin dünyaca ünlü bilişim teknolojisi şirketlerinden biri arasında gerçekleştirmiştir. Bu şirket, Alman Markı ve İsviçre Frankı borçlarını, Dünya Bankası'ndan sağlanan Amerikan Doları ile swap etmiştir.

Swap faizi nedir?

Swap faizi, sabit faiz ödemeleri ile dalgalı faiz ödemelerinin aynı para birimi üzerinden birbirleriyle değiştirilmesine ilişkin taraflar arasında yapılan anlaşmadır. İşlem hacmi bakımından en popüler swap çeşididir. Genellikle swap faizi anlaşmaları ABD doları üzerinden yapılmaktadır.

Para swap'ı nedir? içeriği, 21 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha