Olumsuz Önyargı Nedir?

Olumsuz Önyargı Nedir? içeriğini okuyabilir, Tokat.com Genel kategorisinde yer alan Olumsuz Önyargı Nedir? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Olumsuz Önyargı Nedir?

Olumsuz yanlılık, yalnızca olumsuz uyaranları daha kolay kaydetme eğiliminde değil, aynı zamanda bu olaylara odaklanma eğilimidir. İşte Olumsuz Önyargı Nedir? sorusunun cevabı detaylarıyla...

Olumlu-olumsuz asimetri olarak da bilinen bu olumsuzluk ön yargısı, bir azarlanma durumunda duyulan üzüntünün, övgü halinde duyulan sevinçten daha güçlü hissedildiği anlamına gelir. Bu psikolojik fenomen, ilk kötü izlenimlerin neden üstesinden gelmenin bu kadar zor olabileceğini ve geçmiş travmaların neden bu kadar uzun süre kalıcı etkileri olabileceğini açıklamaktadır. Neredeyse tüm etkileşimlerde, olumsuz şeylerin daha fazla fark edilmesi ve daha sonra onları daha canlı hatırlanması olası bir durumdur. Kişilerin olumsuz ve olumlu durumlara verdiği tepkiler kıyaslandığında şu sonuçlar çıkar: • Travmatik deneyimler olumlu deneyimlerden daha iyi hatırlanır • Hakaret övgüden daha iyi hatırlanır • Negatif uyaranlara daha güçlü tepki verilir • Olumsuz şeyler olumlu olanlardan daha sık düşünülür • Olumsuz olaylara eşit derecede olumlu olanlardan daha güçlü cevap ver Örneğin, bir kişi günü harika denilecek kadar güzel geçiyorken meslektaşından aldığı sinir bozucu bir yorumdan sonra kalan günü o yorumu düşünmekle geçer. Hatta işten eve döndüğünde bile bir kişi o günün nasıl geçtiğini sorduğunda, gününün geneli iyi geçmesine rağmen o durumdan dolayı o günü korkunç bir gün olarak yorumlar. Olumsuz yöndeki bu ön yargı, gerçekleşen kötü şeylere çok daha fazla dikkat edilmesine yol açarak onların gerçekte olduğundan çok daha önemli görünmelerini sağlar.

Olumsuz Önyargı Nedir? içeriği, 13 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha