Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir? içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Genel kategorisinde yer alan Kahvenin Faydaları Nelerdir? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve sıklıkla tercih edilen bir içecek türüdür. Ve kahvenin de birden fazla yararı olduğu bilinmektedir. Siz değerli okuyucularımız için kahvenin yararlarını ve kafein hakkında dikkat edilmesi gereken hususları ele aldık.

  • Hastalıklara Karşı Bir Kalkan Oluşturmaya Yardımcıdır

Kahve tüketiminin; tip-2 diyabet, Alzheimer, Parkinson ve bunama (demans) gibi sinir sistemi hastalıkları ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına ayrıca karaciğer ve kolorektal kanserlerine karşı koruyucu rol oynadığı yapılan çalışmalarca kanıtlanmıştır.
  • Daha Dakik Ve Enerjik Olmamızı Sağlar

Kahvenin içindeki kafein; kan dolaşımından beyne geçerek norepinefrin ve dopamin salgısını artırır. Böylece de kişinin bilişsel fonksiyonlarını artırarak, daha aktif, enerjik ve daha dakik olmasını sağlar.
  • Spordan Yarım Saat Önce Kahve Tüketimi Önerilir

Özellikle bir fincan kahvenin, spordan yarım saat önce tüketimi; yağ hücrelerinin yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz sırasındaki performansı artırarak egzersiz yapma süresini uzattığı yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.
  • Vitamin Ve Mineral Bakımından Oldukça Zengindir

Kahve, enerji metabolizmasında rol oynayan B vitaminleri (riboflavin, niasin, pantetonik asit), magnezyum, potasyum ve manganez gibi birçok vitamin ve mineralden zengindir.
  • Hücreleri Genç Tutar

Antioksidanlardan zengin olan kahve, bu sayede hücrelerin yaşlanmasını önler.
  • Diyabete Karşı Kahve Tüketimini Önerilir

Günlük 3 fincanı geçmeyen kahve tüketimi, yeterli ve dengeli beslenme ile diyabet, kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıp aynı zamanda da yaşam süresini uzatabilir
  • Depresyon Düşmanıdır

Kahvenin depresyonu azalttığına dair birçok çalışma vardır. -Günde En Fazla 400 Miligram Kahve İçilmelidir. -Yetişkinlerde günlük ortalama 3-4 fincan kahve tüketimi yararlı etkiler sağlar. Yani maksimum kafein alımı günde 400 miligram geçmemelidir.(3 tatlı kaşığı kahve) Fakat kafeinin tolere edilme derecesi; kişinin genetik ve fiziksel özelliklerine, kahvenin tüketim sıklığı ve miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle de; kimileri için 3-4 fincan kahve yararlı iken kafein toleransı düşük olanlar için 3- 4 fincan kahve uykusuzluk, mide bulantısı ve strese yol açabilir. -Çocuklar ve yaşlılarda yetişkinlere göre kafeinin tolere edilme derecesi düşüktür.Bu yüzden kafein tüketimi 2 fincan ve 1 tatlı kaşığı kahve ile kısıtlanmalı. Kafein; plasentadan anne karnındaki bebeğe geçeceği için gebelerde 2 fincandan fazla kahve tüketimi; düşük, ölü doğum ve düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin doğumuna yol açabilir. Bu nedenle hamileler, çocuklar ve yaşlılarda da günlük kafein alımının 200 miligram kafeini geçmemesine özen gösterilmelidir.
  • İlaçlar İle Tüketilmemelidir

Mide yanması, reflü, ülser gibi mide hastalıklarında kullanılan ilaçların etkisini de azaltırken mide asiditesini yükseltebileceğinden dolayı, antibiyotik gibi ilaçların da sindirimini yavaşlatabilir. Bu nedenle ilaçlarla birlikte kahve tüketmemeye özen göstermeliyiz.

Hangi Kahve Çeşidi Ne Kadar Kafein İçeriyor?

Aslında kahvelerin kafein içeriği; kahvenin çekirdeğine, kahvenin kavrulma süresine, kahvenin miktarına ve hazırlanma süresine göre farklılık gösterir. -Türk kahvesi (1 fincan= 30ml) = 30 mg -Kafeinsiz kahve (240ml) = 3 mg -Filtre kahve (1 su bardağı = 240ml) = 95 mg -Hazır kahve (240ml) = 30-90 mg -Espresso (30ml) = 65 mg -Double-shot espresso (60ml) = 120 mg -Latte veya Mocha (240ml) = 120 mg

Kahvenin Faydaları Nelerdir? içeriği, 25 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha