Astrafobik biri ne yapar?

Astrafobik biri ne yapar? içeriğini okuyabilir, Tokat.com Genel kategorisinde yer alan Astrafobik biri ne yapar? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Astrafobik biri ne yapar?

Astrafobi kelimesini internet kullanıcıları sıklıkla aratıyor. Peki bu kelimenin anlamı ne? Astrafobi nedir? İşte bütün merak edilen sorularınızın cevabı...

Astrafobi nedir?

Astrafobi, şimşek ve gök gürültüsü gibi gökyüzüyle ilgili olaylara karşı duyulan, normalin üzerinde korkudur. Astrafobi kelimesi Yunancadaki 'astrape' yani 'şimşek' ile 'phobos' yani 'fobi' kelimelerinin birleşiminden türemiştir.

Astrafobik biri ne yapar?

Astrafobik bireyler, gökyüzüyle ilgili ani değişimler karşısında ani tepkiler verir. Örneğin, sağanak yağış gibi sadece ufak tehlike içeren hava olaylarında dahi kendisini endişeli, gergin hisseder. Titreme, terleme, tuvalete çıkma isteği, mide bulantısı ve hızlı kalp atışı gibi çeşitli fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Kendilerini güvende hissetme ihtiyacı içerisine girip çeşitli önlemler alırlar. Örneğin sadece pencereyi değil aynı zamanda perdeyi de kapatırlar.

Astrafobik belirtiler

Astrafobikler, hava durumu haberlerine karşı aşırı derecede önem verirler. Havanın fırtınalı olup olmayacağını dahi önceden bilmek isterler, sıklıkla hava durumunu takip ederler. Havayı kontrol etmeden dışarı çıkmazlar, ani hava değişimlerinden hoşlanmaz ve huzursuz olurlar. Astrafobi, ağırlaştığı ve önlem alınmadığı takdirde 'evden dışarı çıkma korkusu' diyebileceğimiz agorafobiye dönüşebilir.

Astrafobi kimlerde görülür?

Astrafobinin yaşı yoktur, her yaştan insanda görülebilir. Ancak bir genelleme yapıldığı takdirde çocuklarda daha fazla görüldüğünü söylemek mümkündür. Çocuklar, doğaları gereği dış faktörlere karşı korku besledikleri için astrafobik olma ihtimalleri diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Eğer bir çocukta astrafobik belirtiler varsa, yetişkin olduğunda ciddi problemler yaşamaması için ebeveynleri tarafından erkenden müdahale edilmelidir.

Astrafobinin tedavisi

Astrafobinin en önemli tedavi biçimi 'korkunun üzerine gitmek'tir. Korkusuz şekilde davranmak, gök gürültüsüne maruz bırakılmak bu korkunun en güçlü tedavisidir diyebiliriz. Buradaki amaç, kişinin bu korkuya karşı bağışıklık geliştirmesidir. Özellikle kedi ve köpeklerde de sık görülen astrafobik davranışlar karşısında da bu hayvanların sahiplerinin korkusuz davranması gerekir. Örneğin, gök gürültüsünden korkan ve masaların altına saklanan bir kediyi rahatlatmaya çalışmak, hayvanı daha endişeli hale getirebilir. Bu yüzden en doğru davranış biçimi her şeyin yolunda gittiği havası yaratmak, hiçbir şey yokmuş gibi davranmaktır.

Astrafobik biri ne yapar? içeriği, 21 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha