Uzun Ve Güzel Yaşam İçin Öneriler

İnsan Vücudu Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gereken Bilgiler
19 Mayıs 2019
Bel Fıtığı Ve Bel Fıtığı Belirtileri
19 Mayıs 2019

Uzun ve sağlıklı bir ömür için bu altın önerileri dikkate almalısınız. Sizler için derlediğimiz o öneriler;

1. Aşırı Yemekten Kaçınmak

Son yıllarda kalori alımı ve uzun ömür arasındaki bağlantı çok fazla ilgi çekmektedir. Yapılan hayvan çalışmaları, normal kalori alımında % 10-50’lik bir azalmanın, yaşam ömrünü artırabileceğini göstermektedir. İnsan popülasyonları üzerinde uzun ömür ile ilgili yapılan çalışmalarda düşük kalori alımının, hastalıklar açısından daha düşük olasılık ve dolayısıyla daha uzun bir yaşam süresi ile bağlantı olduğu gözlemlenmiştir.

2. Daha Fazla Kuruyemiş Yemek

Kuruyemişler beslenme güçleridir. Protein, lif, antioksidanlar ve faydalı bitkisel bileşikler bakımından zengindirler. Dahası, bakır, magnezyum, potasyum, folat, niasin ve B6 ve E vitaminleri gibi çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Yapılan çeşitli çalışmalar, fındık tüketmenin kalp hastalığı, yüksek tansiyon, iltihaplanma, diyabet, metabolik sendrom, karın yağ seviyeleri ve bazı kanser türlerinin üzerinde yararlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

3. Zerdeçal Tüketmek

Yaşlanma karşıtı stratejiler söz konusu olduğunda, zerdeçal mükemmel bir seçenektir. Bunun nedeni, baharatın kurkumin adı verilen güçlü bir biyoaktif bileşik içermesidir. Bu nedenle antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere, kurkumin beyin, kalp ve akciğer fonksiyonunu korumak, hem de kanser ve yaşa bağlı hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

4. Bol Miktarda Sağlıklı Bitkisel Gıdalar Tüketmek

Meyveler, sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, tam tahıllar ve fasulye gibi çok çeşitli bitki besinleri tüketmek hastalık riskini azaltabilir ve uzun ömürlü olmaya yardımcı olabilir. Örneğin, birçok çalışmalar bitki açısından zengin bir diyet uygulayanlarda erken ölüm riskinin azaltılmasında, ayrıca kanser, metabolik sendrom, kalp hastalığı, depresyon riski azaltmayı ve zihin bulanıklığını önlediği tespit edilmiştir.

5. Fiziksel Olarak Aktif Kalmak

Fiziksel olarak aktif kalmanın kişiyi sağlıklı tutabilmesi ve hayatına yıllar ekleyebilmesi şaşırtıcı değildir. Günde 15 dakika gibi bir süre egzersiz yapmak, ek 3 yıllık bir yaşam süresi içerebilecek faydalar elde edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, erken ölüm riski, her 15 dakikalık günlük fiziksel aktivite için% 4 azalabilir. Yapılan bir gözlemlemede, egzersiz yapan bireylerde% 22 daha düşük erken ölüm riski tespit edilmiştir ki bu kişiler haftada önerilen 150 dakikadan az egzersiz yapmışlardır. 150 dakikalık öneriyi alan kişilerin erken yaşta ölme olasılığı% 28 daha azalmıştır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir