Türkiye’de ki En İyi Üniversiteler

Facebook’tan çok önemli karar!
28 Mart 2019
Bir Şeyleri Değiştirmek İstiyorsan Kesinlikle İzlemelisin
28 Mart 2019

Ülkemizde son yıllarda yeni açılan üniversiteler ile birlikte üniversite sayımız 200’ün üzerine çıkmıştır. Üniversitelerin yaptıkları bilimsel çalışmalara göre her yıl çeşitli kuruluşlar tarafında değerlendirmeler yapılmakta ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamaları yapılmaktadır.

Times Higher Education sitesi yapmış olduğu çalışma ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasına giren en iyi 10 Türk üniversitesini şu şekilde açıklamıştır.

1. Koç Üniversitesi

Koç üniversitesi eğitim hizmetine 1993 yılında başlamış ve yaptığı akademik çalışmalar ile dünyanın en iyi ilk 300 üniversitesi arasında yer almıştır. Vakıf üniversitesi olarak hizmet veren Koç Üniversitesinin kurucusu Vehbi Koç’tur. Bu gün 400 öğretim üyesi 5 binden fazla öğrencisi bulunmaktadır.

2. Sabancı Üniversitesi

Ülkemizin özel üniversitelerinden birisidir ve 1999 yılında kurulmuştur. Times Higher Education tarafından yapılan çalışmalarda, dünya genelinde ilk 400 en iyi üniversitesi arasındaki yerini almıştır. Türkiye’nin de 2. En iyisi seçilmiştir. Hacı Ömer Sabancı Vakfı bünyesinde Sabancı grubu tarafından kurulmuştur.

3. Boğaziçi Üniversitesi

Ülkemizin en köklü üniversitelerinden birisidir ve ülkemizde popülaritesi en yüksek olan üniversitelerden birisidir. Dünya sıralamasında ilk 600 arasındadır.

4. İstanbul Teknik Üniversitesi

Mühendislik alanında yaptığı çalışmalar ile ülkemizde önemli bir yeri olan İTÜ dünya listesinde ilk 600 arasında bulunmaktadır. Bir devlet üniversitesidir ve 1773 yılında, Mühendishani-i Bahri-i Hümayun ismiyle kurulmuştur. Osmanlı döneminde batı bilimi ile mühendislik eğitimi için kurulmuştur. Günümüzde öğrenci sayısı 40 binden fazladır.

5. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1956 yılında Ankara’da kurulmuş olan, ülkemizi en gözde üniversitelerinden birisi olan ODTÜ, Times Higher Education’un sıralamasında ilk 600 arasında yer almaktadır. Dönemin başbakanı Adnan Menderes, İTÜ’lü akademisyenler ve Vecdi Diker tarafından devlet üniversitesi olarak kurulmuştur.

6. Anadolu Üniversitesi

Eskişehir’de bulunan Anadolu Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 800 arasında yer alan ülkemizde de 6. Sırada yer alan, en fazla öğrenci sayısına sahip köklü bir üniversitedir. 1958 yılında İktisadi ve Ticari Bilimler üzerine kurulmuştur.

7. Erciyes Üniversitesi

İlk olarak 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adıyla kurulmuş ve daha sonra ismi Erciyes Üniversitesi olarak değiştirilmiş olan Üniversitemiz, dünya sıralamasında 600 ile 800 arasında yer almaktadır. Birçok ünlü isim yetiştiren üniversitenin bugünkü öğrenci sayısı 65 bin civarındadır.

8. Hacettepe Üniversitesi

Başkent Ankara’da 1967 yılında kurulmuş ve tıp alanında adından sıkça söz ettiren başarılı üniversitemiz, dünya değerlendirmesinde ilk 800 üniversite arasındadır.

9. İstanbul Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi olarak 1933 yılında kurulmuş ve ilk yıllarda tek üniversite olarak eğitim hizmeti vermiştir. Ülkemizin sembolik üniversitelerinden birisidir. Times Higher Education sıralamasında 601 ile 800 sıralama aralığında yer almaktadır.

10. Yıldız Teknik Üniversitesi

Ülkemizde teknik eğitimler veren en eski üniversitelerinden birisidir. İstanbul’da bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi, sıralamadaki yerini ilk 800 arasında bulmuştur.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir