40 Bin Penguenden Sadece 2’Si Hayatta Kaldı
15 Ağustos 2018
Çoçuklarda Obezite Nedenleri
15 Ağustos 2018

Japonya’nın garsonsuz tanınmış sushi restoranları, 1960’lı yıllardan itibaren Amerika başta olmak suretiyle çoğu ülkede yayınlanan ütopik Jetgiller (The Jetsons) çizgi filmini andırıyor. Sunulan her ürünün otomatik bant sistemi ile müşteriye ulaştırıldığı sistemde, müşteriler garsona ihtiyaç duymaksızın sipariş verip, servis alabiliyor.

HER ŞEY İÇİN BİR EKRAN

Masalarda bulunan dokunmatik ekranlarla sipariş veren müşteriler, siparişlerini her masanın başında bulunan bant sistemi üzerinden alıyor. Farklı dil seçeneklerinin de bulunduğu dokunmatik ekran, Japon eğlence kültürünün örneklerini de sergiliyor.
ÖNCE OYUN, SONRA HESAP

Ödenecek hesap miktarının öğrenilebilmesi için ise yine masadaki bant sistemi kullanılıyor. Boş tabakları masanın başında bulunan kapalı bant sisteminden aşağıya atan müşterileri ise atılan her 5 tabak sonrası sürpriz bekliyor. Her 5 boş tabak için oyun hakkı kazanan müşteriler, ekranda farklı karakterlerin mücadelesi üzerine kurulu oyunu kazanmaları durumunda ufak hediyeler kazanıyor. Atılan tabak sayısını belirleyen sistem, her şeyin 100 yen olduğu restoranda ödenecek hesap miktarını da boş tabaklar üzerinden belirliyor.
JAPONYA’DA OLDUKÇA GÖZDE.
Japonya’da son derece gözde olan ve “Conveyor Belt Sushi” olarak bilinen sistem, basit ve kullanmak mümkün ve ucuz olması sebebiyle yoğun talep görüyor. İnternet üzerinden rezervasyon yapılabilmesinin bu restoranları çok kullanımı kolay hale getirdiğini ifade eden Yukari Okazaki, “1957 yılından bu yana Japonya’da var olan bir sistem. Kullanımı çok basit olmasından Japonya’da çok tanınmış” diyor. Restoran tecrübesinin keyifli hale getirilmesinin de müşterileri cezbettiğini belirten Haruka Okazaki ise, “Bu restoranda sunulan oyun gibi etkinlikler herkes için restoranı keyifli hale getiriyor. Örneğin çocuğu olanlar rahat vakit geçirebiliyor. Sunulan sushi de çok lezzetli” diye konuştu.

İHTİYAÇ ÜZERİNE SİSTEMİ HAYATA GEÇİRDİ
Bant sistemi ile sushi servis etme fikrinin sahibi olan Yoshiaki Shiraishi (1914-2001), işlettiği ufak sushi restoranını kendi başına idare etmekte zorluk çekince, daha önce bir içecek fabrikasında gördüğü bant sistemini kendi restoranına uyarlama kararı aldı. Sistemin kullanıldığı ilk restoranını 1958 yılında açan Shiraishi’nin fikri bugün Japonya genelinde yüzlerce restoranda kullanılıyor.
KÜÇÜK İŞLETMELERİN SONU OLDU
Öte yandan, düşük işletme maliyetleri ve “ne yersen 100 Yen” fiyat politikasıyla ufak işletmelerin rekabet imkânını kısıtlayan bant sistemi restoranlar, bazı zamanlar eleştirilerin hedefi oluyor. Restoran zinciri haline gelen ve tekelleşen restoranlarla rekabet edemeyen yüzlerce ufak işletmenin kapısına kilit vurmak zorunda kaldığı ifade ediliyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir