Tokat’ta Gezip Görülebilecek Eşsiz Güzellikler

Tokat’ta Gece Manzarası
15 Şubat 2019
Çocuklarda Diş Ağrısı
15 Şubat 2019

TAŞHAN

Türkiye’nin en güzel beş hanından biri olan Taşhan, Anadolu’daki en büyük şehir hanlarından bir tanesidir. Gaziosmanpaşa Bulvarı üstündedir. 1626-1632 yılları arasında inşa edilen bir Osmanlı eseridir. Dikdörtgen planlı, açık avlulu, iki tane katı olan bir yapıdır. İçerisinde dış dükkanların yer aldığı kuzey ve doğu yönünde revaksız işyerleri, güney ve batı yönünde ise önünde revak bulunan dükkanlar bulunmaktadır. Giriş koridorunun sonunda sağdan ve soldan ikinci kata çıkılmaktadır. İkinci katta bütün odalar revaka açılmaktadır. Girişin üstünde kubbeli bir mekan vardır ve bu mekan konsollar üzerinde dışa taşmaktadır. Odalarda dışa açılan birer pencere, bir ocak ve niş bulunmaktadır. İçte 76 dışta toplam 103 mekan vardır. Anadolu’daki en büyük şehir hanlarındandır.

KUNDUZ MAĞARASI

Yeşilyurt ilçesine 4 km aralıktadır. Kunduz köyü sınırları içerisinde olan mağara, yola yaklaşık 1500 m uzaklıkta ve 300 m yükseklikte yer almaktadır. Mağaranın giriş kısmı yuvarlak bir kemer görünümünde olup, mağara içi taş ve toprakla kaplıdır. Eskiden darphane olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Tokat merkez Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan Latifoğlu Konağı’nın, 1746 yılında Osmanlı barok üslubunda inşa edildiği bilinmektedir. “L” şeklinde bir plan üzerinde, ahşap karkas arası kerpiç dolgu malzemeyle inşa edilmiş iki katlı konak, alaturka kiremit kaplı kırma çatıyla örtülüdür. Konağın taş döşemeli avlusunda kare planlı bir havuz yer almaktadır. Odaları “L” şeklinde bir sofanın etrafında şekillenen konak, serbest bir plan anlayışına sahiptir.

Birinci katta yer alan sofaya günlük işlerin yapıldığı, aynı zamanda mutfak olarak da kullanılan “aşevi” veya “işevi” denilen bölüm “hamam odası” da denilen oturma odası ve küçük bir oda açılmaktadır. Hamam odasından kare planlı, tek kubbeli hamama geçilmektedir. Küçük bir soğukluk-soyunmalık kısmı bulunan alttan ısıtmalı bu Türk hamamı, yapının dışına çıkma yapmaktadır. İkinci kattaki sofa, konağın haremlik-selamlık bölümünü ayırmaktadır.

Konağın bu katında “Paşa Odası” denilen selamlık bölümü “Havuzbaşı Odası” denilen harem bölümü, Bir yatak odası ve küçük bir oda yer almaktadır. Latioğlu Konağı oldukça zengin ahşap, alçı ve kalemişi süslemelere sahiptir. Hamam odasının ahşap tavan, kapı, yüklük ve dolap kapakları bitkisel motiflerle bezenmiştir.

Paşa odasının barok formlu ahşap tavan göbeği, dolap ve yüklük kapakları, kapısı ahşap işçiliğinin güzel örneklerini yansıtmaktadır. İkinci kattaki havuzbaşı odası yaldız boyalı ahşap tavan göbeği yanında pano içinde çiçek motifleri ve İstanbul tasvirleriyle süslenmiş duvarlarıyla da dikkat çekmektedir.

Alçı işçiliği, Paşa odası ve havuzbaşı odası’nın alçı kalıp üzerine boya bezemeli ocaklarında ve tepe pencerelerinde görülmektedir. Alçılı vitray tepe pencerelerinde “Mühr-ü Süleyman” denilen motif kullanılmıştır. Latifoğlu Konağı, 1988 yılında Tokat Müzesi bünyesinde, yörenin eşyaları ve kıyafetleriyle donatılıp mankenlerle canlı ve gerçekçi bir teşhir yapılarak, Tokat’ın geleneksel ev kültürünün yansıtıldığı, Müze-Ev olarak hizmet vermektedir.

ZİNAV GÖLÜ

Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne 3 km uzaklıktadır. Gölün suları tatlıdır. Göl bir dere ve küçük sularla beslenir. Ortalama 1.5 kilometrekare alana sahiptir. Gideğeninden boşalan sular Kelkit Çayına ulaşır. Kenarlarında bataklık yerler yoktur. Ortalama derinlik 10- 15 m. civarındadır. Etrafı korunmaya alınmış orman alanıdır. Balıkçılık yapmaya müsait olan gölde sazan, yayın balığı, Japon Sazanı – kırmızı renkli kızılkanat denilen çok lezzetli tatlı su balık türleri bulunmaktadır. Zinav Gölü ve Kanyonu, İnkaya Mağarası, birçok hastalığa iyi geldiği söylenen Sülüklü Göl, Zinav Yaylası ve organik tarım yapılan Zinav Vadisi ile bölge doğa harikasıdır. Bu alanlar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmektedir.

BORABOY GÖLÜ

Tabiat harikası olarak nitelendirilen Boraboy Gölü, doğa yürüyüşünü, pikniği ve kampı masalsı bir dünyada yaşamak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor. Atmosferi ile insanın içini huzurla dolduran ve şehir hayatının tüm stresini yok etmeyi başaran Boraboy Gölü’nde kuşların cıvıltıları eşliğinde sevdikleriniz ile unutulmayacak anlar yaşayabilirsiniz.

Temiz hava ve ağaçların eşsiz kokuları ciğerlerinize dolarken kendinizi daha pozitif ve zinde hissedebilirsiniz. İster piknik için isterseniz kamp veya doğayla iç içe olan ağaç evlerde kalmak için gelmiş olun burada zaman geçirmek sizi çok mutlu edecek.

Gölün etrafında bir yükselip bir alçalarak ilerlemekte olan topraklı yolda fotoğraf makineniz ile harika fotoğraflar çekerek bu anları ölümsüzleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Ormanı yansıtan bir göl, kestane ağaçlarının arasından göz kırpan sarı ve beyaz çiçekler, çamların yeşilden maviye doğru ahenkli bir şekilde değişen tonları ve ağaçların altındaki kır çiçekleri kendinizi farklı diyarlarda hissetmenize yol açacak.

Aradığınız şey; sessizlik, sakinlik ve doğa ile baş başa kalmanın vereceği huzur ise tüm aradıklarınızı Boraboy Gölü’nün eşsiz atmosferi içerisinde bulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir