Tokat’ta Bulunan Tarihi Sokaklar

2020’li Yıllarda Sahip Olmanız Gereken 10 Beceri
18 Şubat 2019
Tokat Hakkında Bilinmeyenler
18 Şubat 2019

Tokat; sokakları, caddeleriyle, tarihiyle ve tarihi evleriyle Türkiye de kendinden söz ettirmiş bir il. Sivil mimarinin birçok örneği Tokat’ta görülebilir. Beysokağı, Beyhamam Sokağı, Halit Sokak, Sulusokak Tokatımızın özellikle konaklarının olduğu önemli sokaklardan birkaç tanesi.

Bey Sokağı- Bey hamam Sokağı

Tokat‘ın en nezih köşelerinden biri olan bu sokağın mazisi bizi yüz elli yıl öncesindeki Bey Bahçelerine kadar götürüyor. Eşrafın şehir merkezinde bulunan bu bahçelere zamanla yol açıp ev yaptırmak düşünceleri oluşunca belediyenin açtığı bu sokak Bey Sokağı olarak anılmaya başlıyor. Tokat il merkezi, Bey Sokağı ve Beyhamam Sokağında bulunan ve iki yönlü olarak sokağa cephe veren Geç Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait evler Anadolu’nun iyi korunmuş sivil mimari örneklerindendir. Beyhamam ve Bey Sokak kaleden uzak kentin Behzat Deresi adı
verilen derenin yakınında konumlanmaktadır. Pek çok tarihi evin yanı sıra bu alanda önemli anıtsal yapılar da mevcuttur. Bu yapılar Mevlevihane, Mevlana Hamamı, Vakıf Ev, Yolbaşı Mescidi,Tokat Saat Kulesi ve Hacıbehzadi Cami’dir. Odalar, Türk Evi odasının tüm özelliklerine sahiptir. Girişte bir ayakkabılık kısmı, sedirler, ocaklık, dolap, yüklük, sergen ve lambalık
odalarında mevcuttur. Evlerin yapı malzemesi ahşap ve kerpiçtir. Evlerin yapım sistemi,çok alçak bir taş temel üzerine ahşap dikme ve kirişler, hımış tekniği; araları daha ince ahşap direklerle bölünen, araları kerpiç ve tuğla malzeme ile doldurulan bir yapım sisteminden oluşur. Ayrıca bağdadi tekniği daha çok bölücü duvarlarda ve çıkmalarda kullanılmıştır. Genel olarak tavan ve döşeme malzemeleri ise ahşaptır.

Nasıl Gidilir?

Çarşıya gelen otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Halit Sokak-Sulu Sokak

Tokat eski kent merkezini ve aynı zamanda kentin tarihi ticaret merkezini oluşturan Sulusokak ve onunla bütünleşmiş konut yerleşimi Halit Sokak günümüze kadar Tokat‘ta uygarlık kurmuş bütün medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Şehir merkezinde bulunmaktadır. 900 adımda 900 yıllık tarihin en iyi şekilde görüldüğü Sulusokak, yabancı turistlerin de büyük ilgisini çekiyor.

Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde bulunmaktadır. Tokat Valiliği’ne yürüme mesafesindedir. Şehir içi çarşı otobüsleriyle ulaşım sağlanmadır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir