Tokat Canik Dağları
20 Şubat 2019
Erbaa Kent Müzesi
20 Şubat 2019

1926 yılında emekli öğretmen Halis Cinlioğlu’nun Tokat ve çevresinden topladığı tarihi eserleri Gökmedrese’de biriktirmesi ile başlayan Tokat’taki müzecilik çalışmaları,

 

2012 yılında Tokat Müzesi’nin faaliyet göstermesinde büyük rol oynamıştır. Tokat Bedesteni bugün müze olarak kullanılmaktadır. Moloz taş ve tuğla malzemeyle inşa edilmiş Tokat Bedesteni’nde, kemerler ve üst örtüde tuğla kullanılmıştır. Arkeolojik ve etnografik eserlerin bir arada sergilendiği müze, karma müzeler grubunda bulunmaktadır.

Arkeolojik Eserler Bölümü

Çevre yerlerde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserlerin yanı sıra bağış ya da satın alma ile edinilen eserler sergilenmektedir. Sikke seksiyonu, burada yani arkeoloji salonu içerisinde yer almaktadır. Tokat şehrinde yaşamış medeniyetlere ait eserlerin bulunduğu Etnografik Eserler Bölümü’nde ise; aynı şekilde satın alma ve bağış yolu ile edinilen eserler yer almaktadır. Müze içerisinde 36253 eser sergilenmektedir.

Tokat seyahatiniz sırasında her ne amaçla şehirde bulunuyorsanız mutlaka bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz Tokat Müzesi’ni ve bunun yanı sıra Tokat Kalesi’ni seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Kısa Bilgi

Adres: Alipaşa Mahallesi, Gaziosmanpaşa Blv., 60030 Tokat Merkez/Tokat
Açılış tarihi: 2012

Çalışma Saatleri: 08:00–17:00

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir