Gıda Boyası Nedir? Gıda Boyası Zararlı mıdır?
26 Şubat 2019
Tokat; Arastalı Bedesten
26 Şubat 2019

Yazmacılar hanı,Tokat şehrinde bulunan, tarihi bir yapıya sahip geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır.

Tokat’ın merkezinde bulunan Sulusokak’a çıkarken yol üstünde görebileceğimiz Gazioğlu Hanı’nın adı, buradaki özel bir üretimle birlikte değişmiştir. Yazmacılar hanı geçmişten gelerek tarihi bir yapı olmuştur. Neredeyse 50 yıl yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedir.

Kırk yıl önce Tokat’ta yazmacılık başka hanlarda da yapılmaktaydı. Tokat geçmiş zamanlarda yazmacılık alanında çok ünlü olmuştur. Bu bölgede meyve ve bitki bereketinin simgesi olan elma, üzüm, kiraz gibi desenlerin yanında da çiçek ve bitki desenlerini de sıkça görebilmekteyiz.

 

Bu desenler Ihlamur ağacından kalıplara oyulur ve doğal boylarla bezlere baskı yapılır. Bu durumda yazma biraz yıpranır ama asla renklerinin canlılığını kaybetmemektedir. İki tip yazma basılmaktadır bunlardan birisi, Karakalem ve bir diğeri ise elvandır.

Son zamanlarda Yazmacılar hanı işlekliğini kaybetmiş ve kapalıdır. Kentin dışında sayılabilecek yeni sanayi sitesinde bir hana taşınmıştır. Hala bu ilde yazmacılık sürdürebilmektedir ama bu sayı eskilere bakarak bu işi yapan kişi sayısı günümüzde çokça azalmıştır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir