Tokat Pazar İlçesi

Tokat Niksar İlçesi
26 Aralık 2018
Tokat Reşadiye İlçesi
26 Aralık 2018

Pazar İlk çağlarda Kral Yolu, sonralarında İpek Yolu üzerinde bulunması dolayısıyla sürekli istila, tahrip, yağma ve isyanlara sahne olmuştur.

İLÇE TARİHİ

Antik dönemde Kazovanın ismi DAZİMON, DAZİMONTİS’dir. Yeşilırmağın adı İRİS, Pazar Adasının adı CELLARİON, Erkiletin adı ise ARCHALİS’dir. Pazar sonraları Türklerin eline geçince KAZABAD, KAZOVA, AYNA PAZARI, AYNALI PAZAR, EĞRİŞEHİR, AVNİBEY PAZARI, AYAN PAZARI gibi isimlerle de anılmıştır. 1880 yılında Pazar kaza iken nahiye oldu, nahiye olmadan Kazova kazası diye tanınıyordu.

COĞRAFİ YAPI

Pazar İlçesi 40 derece 18 dakika enleminin ve 35 derece 06 dakika boylamının kesiştiği yerdedir. Tokat-Turhal karayolunundan 5 km içeride ve Tokat‘tan 25 km uzaklıktadır. İlçenin yüz ölçümü 276 km2’dir. İlçe merkezi 570 m rakımındadır. İlçenin kuzeyinde Turhal İlçesi, Güneyinde Artova İlçesi, Batısında Turhal ve Zile ilçeleri, Doğusunda ise Tokat ili yer almaktadır.ilçenin güneyinde Artova ilçesiyle sınırı dağlık bir bölgedir. Kuzeyi ise Yeşilırmak ve Kazova ile çevrilidir. İlçe köylerinin 6 adeti dağlık, kıraç ve ormanlık arazide 9 adeti ise ovadadır.

EKONOMİK YAPI

İlçemizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Pazar ilçesinde sanayi gelişmemiştir. Bölgemizde genelde tarıma dayalı sanayi gelişmiştir. Bunlar:

2 adet un fabrikası, 1 adet domates kurutma, 1 adet yumurta tavulçuluğu işletmesi, 1 adet mısır kurutma bulunmaktadır. Bunun yanında tarımsal alet ve makinelerin tamir ve servis ihtiyaçlarını gören küçük işletmeler bulunmaktadır.

İDARİ YAPI

İlçemizde (2) kasaba, (15) köy bulunmaktadır. İlçe merkezinden başka (2) kasaba Beledeiye teşkilatı kuruluşu mevcut olup, halen faaliyetini sürdürmektedir. İlçe merkezi (2) mahalleden (6) mahalleye ayrılmıştır. Bu mahallelerde bulunan meskenlerin çoğu ahşap ve iyi durumda değildir. İlçemizde genel olarak tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları faaliyetlerini sürdürmekte olup, Adliye Teşkilatı 2004 yılında kapatılmıştır.

RAKAMLARLA PAZAR

Kuruluş Yılı: 1987
Rakım: 570 m
Yüzölçümü: 276 km2
İl Merkezine Uzaklığı: 25 km
Toplam Nüfus: 13.570
Belediye Sayısı: 2
Köy Sayısı: 15

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir