Tokat Doğal Güzellikleri

Fotoğraf Çekmek Hafızamıza Ne Gibi Zararlar Veriyor?
16 Şubat 2019
Kötü Bir Alışkanlığı Bırakmanın Basit Yolu 
16 Şubat 2019

Henüz pek keşfedilmemiş Tokat’ın doğal güzelliklerinden bir kaçını sizler için derledik. İşte Tokat’ın doğal güzellikleri arasından sizler için seçtiklerimiz;

Almus Baraj Gölü

Almus baraj gölü Tokat’a 34 kilometre mesafedeki Almus ilçesindeki Yeşilırmak üzerine kurulmuştur. Daha detaylı bilgi için Almus Baraj Gölü içeriğimize tıklayınız.

Kaz Gölü

Tokat il merkezine uzaklığı 39 km olan Kaz Gölü göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor.  Tokat Kaz Gölü’nü daha yakından incelemek istiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Zinav Gölü

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde yer alan Zinav Gölü Tabiat Parkı, Tokat’ta gezilecek en güzel yerlerden bir tanesidir. İşte keşfedilmeye değer Zinav Gölü hakkında daha açıklayıcı bir yazı.

Akbelen Yaylası

Tokat’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Akbelen yaylası, Niksar karayolunun 18. kilometresinde bulunmaktadır. Akbelen yaylası hakkında daha açıklayıcı bir yazı için tıklayınız.

Topçam Yaylası

Temiz havası ve güzel manzarasıyla olağanüstü görüntüsüyle görkemli bir görünüşe sahiptir. Daha detaylı bir yazı için Topçam Yaylası göz atmanızda fayda var. 

Kelkit Vadisi

Tokat vadisi birbirinden güzel manzaraları bulunduran bir yerdir. İşte Tokat’ın Kelkit Vadisi hakkında detaylı yazısı.

Selemen Yaylası

Tokat ilinin Reşadiye ilçesinde 1700 rakımlı geniş yemyeşil alanda kurulan Selemen Yaylası’nda Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim Han Doğu Seferine giderken Reşadiye-Ordu sınırında Aydoğan Tepesi eteklerindeki geniş yayla alanında mola verip 3 ay gibi bir süre burada konaklamış ve cuma namazını ordusu ile birlikte burada kılarak seferine devam etmiştir.

Kunduz Mağarası

Yeşilyurt ilçesine 4 km mesafededir. Kunduz köyü sınırları içerisinde olan mağara, yola yaklaşık 1500 m uzaklıkta ve 300 m yükseklikte yer almaktadır. Mağaranın giriş kısmı yuvarlak bir kemer görünümünde olup, mağara içi taş ve toprakla kaplıdır. Eskiden darphane olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası yaşının 3.4 milyon yıl olarak tahmin edilse de yaşı itibari ile gizemli bir yolculuğa sürükleyen bu eşsiz yer, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası büyük önem taşıyor.

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir