Tokat Beyhamam Sokağı

Tokat Pağacı Tarifi
25 Nisan 2019
Tokat’ın Doğal Güzelliği Boraboy Gölü
26 Nisan 2019

Tokat’ın en nezih köşelerinden biri olan bu sokağın mazisi bizi yüz elli yıl öncesindeki Bey Bahçelerine kadar götürüyor.

Eşrafın şehir merkezinde bulunan bu bahçelere zamanla yol açıp ev yaptırmak düşünceleri oluşunca belediyenin açtığı bu sokak Bey Sokağı olarak anılmaya başlıyor.

Tokat il merkezi, Bey Sokağı ve Beyhamam Sokağında bulunan ve iki yönlü olarak sokağa cephe veren Geç Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait evler Anadolu’nun iyi korunmuş sivil mimari örneklerindendir.

Beyhamam ve Bey Sokak kaleden uzak kentin Behzat Deresi adıverilen derenin yakınında konumlanmaktadır. Pek çok tarihi evin yanı sıra bu alanda önemli anıtsal yapılar da mevcuttur.

Bu yapılar

  • Mevlevihane
  • Mevlana Hamamı
  • Vakıf Ev
  • Yolbaşı Mescidi
  • Tokat Saat Kulesi
  • Hacıbehzadi Cami

Odalar, Türk Evi odasının tüm özelliklerine sahiptir. Girişte bir ayakkabılık kısmı, sedirler, ocaklık, dolap, yüklük, sergen ve lambalıkodalarında mevcuttur.

Evlerin yapı malzemesi ahşap ve kerpiçtir. Evlerin yapım sistemi,çok alçak bir taş temel üzerine ahşap dikme ve kirişler, hımış tekniği; araları daha ince ahşap direklerle bölünen, araları kerpiç ve tuğla malzeme ile doldurulan bir yapım sisteminden oluşur.

Ayrıca bağdadi tekniği daha çok bölücü duvarlarda ve çıkmalarda kullanılmıştır. Genel olarak tavan ve döşeme malzemeleri ise ahşaptır.Nasıl Gidilir?Çarşıya gelen otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir