Temel Yeterlilik Testi’nde 256’ncı Oldu

15 Saatte Manş Denizi’ni Geçti
13 Ağustos 2018
Güneşte Yanmamak İçin Ne Yapılmalı ?
13 Ağustos 2018

Otizmli Ege Akdeniz, YKS’de milyonlarca kişiyi geride bırakarak ilk 2 bin arasına girdi. 2 milyon 381 bin 412 kişinin girdiği Temel Yeterlilik Testi’nde 256’ncı, 2 milyon 19 bin 564 adayın başvurduğu Alan Yeterlilik Testi’nde ise sayısal alanda Türkiye 1948’incisi olan Akdeniz, mutluyum ve gururluyum diyerek hedefinin bilgisayar mühendisliği olduğunu ifade etti.
‘Ege, otizmin eğitime engel olmadığını gösterdi’

Temel Yeterlilik Testi’nde 535 puanla Türkiye 256’ncısı, Alan Yeterlilik Testi’nde ise sayısal alanda Türkiye 1948’incisi olan Akdeniz’i makamında ağırlayan İzmir Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, “Özel öğrencimizin bu başarısı bizi oldukça memnun etti. Öğrencimiz , otizmin eğitime engel olmadığını, aksine eğitimle otistik öğrencilerin başarılı olabildiğini bir kez daha gösterdi” dedi.
30 dakikalık ek süreyi kullanmadı, 15 dakika erken çıktı.
Belgin Atila Çallıoğlu Fen Lisesi Müdürü Öztürk Kurtça ise  Akdeniz’in özel öğrencilere tanınmış ek 30 dakikalık süreyi kullanmadığını ve normal sınav süresinden de 15 dakika erken çıktığını belirterek, Akdeniz’in başarılı olmasının ‘Muhteşem’ olduğunu açıkladı.
‘Otizmle mücadelenin en önemli ayağı eğitim’
Ege Akdeniz’in polis memuru babası Mehmet Akdeniz, oğlunun başarılı olmasının aileyi sevince boğduğunu söyleyerek, otizmle mücadelenin en önemli ayağının eğitim olduğunu vurguladı. Ege Akdeniz’in eğitime 1 yaşında başladıklarını anlatan baba Mehmet Akdeniz, şu şekilde konuştu:
“Eşimle beraber bütün hayatımızı, hatta mesailerimizi bile çocuğumuzun eğitimine göre planladık. Kaymakamlarımız, müdürlerimiz izin konusu ile ilgili hep anlayışlı davrandı. Uzun yıllar süren bu zorlu süreçte, maalesef çoğu aile pes ediyor ancak biz pes etmedik. Öğretmenlerinin ve sınıf arkadaşlarının desteklerini oldukça önemliydi. Çok şükür, Ege başarılı oldu. Bu aşamada Ege’nin durumuna uygun verimli ve başarılı olabileceği mesleğin ve üniversitenin seçimini yapıyoruz. Ailelere tavsiyem, bilhassa bu durumda olan çocuklarından katiyen ümidi kesmesinler. Emek vermeden sonuç alınamıyor.”
‘Hedefim bilgisayar mühendisi olmak, başarılı olacağıma inanıyorum’

Kendi çalışmalarıyla İngilizcesini ilerlettiğini anlatan Akdeniz, bütün okul hayatı boyunca çalıştığını söyleyerek “mutluyum ve gururluyum” dedi:
“Otizmli arkadaşlarıma tavsiyem, tembellik etmesinler. Düzenli, sistemli çalışmayı alışkanlık haline getirsinler. Hedefim bilgisayar mühendisi olmak. Bugün tercihlerimizi de bu yönde yaptık. Başarılı olacağıma inanıyorum.”
Çalışmalarının karşılığını alan Akdeniz’e sosyal medyadan destek mesajları geldi…

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir