Sakız Yutunca Ne olur? Sakız Yutmak Zararlı mıdır?

Denizlispor Süper Bir Hafta Geçirdi
4 Mart 2019
Nikola Tesla Kimdir
5 Mart 2019

Biliyorsunuz ki küçüklüğünüzden kalma ve zararlı olduğunu veya olmadığını bir türlü öğrenemediğimiz merak konusu bir konu haline gelmiştir.

Herkes çocukluğunda elbet ki sakız yutmuştur ve büyüklerinden hep şu cevapları almıştır; “Sakız yutmak çok zararlı, midene yapışıp kalır”. Cümlesini duymuşlardır.

Sakızda neler var ?

Küçücük bir sakızın içinde 34 katkı maddesi vardır. bunlar ise şu şekildedir;

  • Sakız mayası (8)
  • Tatlandırıcılar (7)
  • Doğala özdeş aromalar (3)
  • Gliserol (1)
  • Lesitin (1)
  • Parlatıcılar (2)
  • Titanyumdioksit (3)

Sakız Yutunca Ne olur?

Bazı zamanlarda üşendiğiniz bazı zamanlarda da yakınlarınızda çöp olmadığından sakızı yutmuş olmalısınız. Peki asıl sorumuza gelelim, Sindirim sistemi çok kuvvetlidir. sert bir bifteği nasıl sindirebiliyorsanız sakızı da öyle sindirebilirsiniz. Mide hareketleri, asitleri ve enzimleri sayesinde sakızın sindirilmesini sağlamaktadır. Fakat tek fark sakızda bulunan bazı kimyasal maddelerin tamamen çözülmemesi sonucunda pek çok besinin gerçekleştiği  ince bağırsakta emilemez.

Sakız bağırsaklar yapışmaz ve yuttuğunuz bütün sakızlar burada birleşerek dev bir sakız topuna dönüşmez. Tamamen çözülmediğinde ise dışkıya karışır ve bağırsak boyunca ileriler. Tek sorununuz ise çok büyük bir sakız yutunca oluşabilir. O kadar büyük sakız yutmanız da olası bir durum sayılamaz

Sakız dışkıyla atılabiliyor diye de yutmanızda yine de sorun olmadığını düşünmeyin tabi ki. Uzmanlar sakız yutmaya karşı farklı bir sebeple uyarıyor.

Sakız çiğnemenin hiçbir besin değeri olmadığından, çoğu sağlık uzmanı yutmamanız gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü sakız yutulduğu sırada soluk borusuna kaçabilir ve boğulmanıza sebep olabilmektedir. Elbette ki bu sorun tek sakızda geçerli değildir. Büyük gıdalar yutmanız da bu soruna yol açabilmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir