Safra Kesesi Taşının Belirtileri Nelerdir?

Pirpirim Otunun Faydaları Nelerdir?
5 Eylül 2018
Hava ve kara saldırılarının ardından İdlib’de büyük yıkım
5 Eylül 2018

Karaciğerin hemen altında konumlanmış olan safra kesesi, küçük bir kese olup, karaciğerin üretmiş olduğu safrayı depolamak ile görevlidir. Safra keselerinde belli başlı bazı nedenlerden dolayı taş sorunu gözlemlenebilir. Bu sorun da sizlere çeşitli yöntemler ile varlığını belli ederken, rahatsız edici bir sorun ile karşılaşmanızı sağlar. Safra kesesi taşının belirtileri hakkında uzmanlarımız merak edilen tüm sorulara yanıt vererek bilgilerini paylaştı.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Oluşur?

Safra kesesi içerisinde oluşmuş olan taşlar aslında iki çeşittir. Birisi 3 mm büyük ise safra taşı olarak bilinirken eğer ki 3 mm küçük ise safra çamuru olarak adlandırılmaktadır. Karaciğer günlük olarak ortalama 1 litreye yakın safra üretimi gerçekleştirmektedir. Safra kesesinde bulunmakta olan safra sindirilmek üzere bağırsağa gönderilmektedir. Bunların hepsi bir denge içerisinde çalışmakta olup, eğer ki dengede bir bozukluk meydana gelir ise çökelti oluşur ve bu çökelti ilk olarak çamuru daha sonra ise devam etmesi halinde taşı oluşturur.

Safra Kesesi Taşının Belirtileri

Safra kesesi taşının belirtileri konusunu incelemek gerekir ise bazı kişilerde oldukça sessiz kalır ve yıllarca fark edilmeyebilir. Bunu uzmanlar asemptomatik olarak adlandırmaktadır. Bu tür taşlarda ameliyat gereksiz bir durum olup, bazı taşlar ise hazımsızlık, şişlik, şiddetli veya kısa kısa süren ağrılar ile karşılaşabilir. Bu durumda kesinlikle uzmanlar tarafından muayene edebilir. Çünkü her safra kesesinde görülen taş aynı özelliklere sahip olmadığı gibi tedavi edilmez ise ölüme kadar götürebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir