Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?

Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat!
20 Nisan 2019
Doğal ve Etkili 3 Yüz Maskesi
21 Nisan 2019

Ruşeym buğdaydan elde edilen bir besin kaynağıdır. Ruşeym, buğdayın en üst kısmında yer alan, buğdayın büyüyüp çoğalmasını ve çimlenmesini sağlayan kısımdır.

Buğday işlem geçtiğinde ruşeymi kaybolabiliyor ve bu nedenle faydalarından yararlanmak güç hale gelebiliyor. Bu yüzden doğru şartlarda elde edilmesi ve korunması gerekiyor. Buğdayın hayat kaynağı diyebiliriz ruşeym için. O küçücük ruşeymlerin içerisinde ciddi bir protein, magnezyum ve mineraller gizli.

Son zamanlarda doyurucu ve çok sağlıklı olmasıyla gündemimizde. Çok kıymetli olması da cabası. 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo elde ediliyor, bu nedenle çok özel bir besin. Gelin hadi, sağlık dolu ruşeymin faydalarını öğrenelim.

Ruşeymin faydaları

 

  • Ruşeymin içerisinde buğdayın içerisinde bulunandan birkaç kat daha fazla lif bulunuyor. Bu yüzden sindirim sistemine destek oluyor.
  • Doymamış yağ asitlerince yüksek olması nedeniyle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
  • Belli oranlarda tüketildiği sürece tok tutuyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor.
  • Bitkisel bir ürün olduğu için içerisinde kolestrol bulundurmuyor.
  • E, A, B1, B6 ve en önemlisi de folik asit bakımında oldukça zengin.
  • Kan şekerini dengeliyor, bu şekilde ani acıkmaların ve tatlı krizlerinin de önüne geçiyor. Şeker yeme isteğinizi azaltıyor.
  • İçerisindeki vitamin ve minareller sayesinde daha enerjik olmanızı sağlıyor.
  • Saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı oluyor. Saç dökülmesi şikayetlerini en aza indiriyor.

 

Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?

Ruşeym, düzenli ve ihtiyacınız olduğu kadar tüketildiğinde tok tutuyor. Ani acıkmaların ve kan şekeri dengesizliklerinin de önüne geçiyor. Bu sayede kilo kontrolüne ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak kontrollü miktarlarda tüketmekte fayda var. Ruşeym tek başına kilo verdirmiyor. Düzenli beslenme ve egzersizle birlikte faydalarını görmek mümkün. Bu nedenle tüketirken bunlara dikkat etmek şart. Aksi takdirde karbonhidrat oranı çok yüksek bir besin olduğu için kilo almanıza bile neden olabilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir