Polen Alerjisi Olanlar Dikkat

Burnu Sürekli Akıyorsa Alerjik
12 Nisan 2019
Bedava Diye Güvenmeyin!
13 Nisan 2019

Baharın göstergesi olan polenler havaya yayılmaya başladıkça burun kaşıntısı, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikayetlerle kendini gösteren bahar alerjisi artıyor.

ALERJİK RİNİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İlk adımı alerjenlerden korunma oluşturuyor. Eğer bir alerjen (alerji yapan madde) tespit edildiyse ondan korunmak gerekiyor.

Polenler genellikle sabah ve güneşin tepede olduğu öğlen saatlerinde havada yoğun olarak bulunur. Polen alerjiniz varsa baharda sabah ve öğlen saatlerinde açık havada bulunmamaya, piknik gibi etkinliklerden ya da açık hava egzersizinden uzak durun.

Polenlerin yoğunluğu rüzgarlı ve kuru havada artar. Bahar aylarında arabada camların açık olması, toplu taşıma araçlarında açık pencerenin önünde oturulması veya rüzgarlı havada dış ortamda bulunulması polenlerin alerjik kişinin ağız, burun ve gözlerine dolmasına yol açar.

Bu nedenle araba camlarını kapalı tutun. Yakınmaların yoğun olduğu dönemlerde kapalı ortamlarda polen filtreli klimalardan yararlanabilirsiniz. Son yıllarda arabalardaki klimalar genellikle polen filtreli olduğu için polenlerden korunmayı kolaylaştırır.

Çimlerin biçildiği ortamlardan uzak durun. Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde dış ortamda yüksek kalitede bir maske kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir