2018 KPSS lisans sonuçları açıklandı
29 Ağustos 2018
Adaptif Far Sistemi
29 Ağustos 2018

Otonom araçlar, bir insan sürücü olmadan kendiliğinden hareket edebilen ve istenilen noktaya gitmeyi sağlayan araçlardır. Kimi otomon araçlar sadece otoban üzerindeki trafiği izleyerek gidebilirken bazıları ise tam otomatik olarak kendi kendine gidebilmektedir. Otonom düzeyine göre değişik çeşitleri bulunmaktadır.
Sürücüsüz Otomobiller Nasıl Çalışır?
Sürücüsüz otomobiller, etraflarındaki dünyanın dijital bir resmini oluşturmak ve bunun üzerinden güvenli bir yol çizmek için kuvvetli bilgisayarları ve bir dizi sensörleri kullanmaktadırlar. Bu rotaya ek olarak, beklenmedik tehlikelere veya belirsiz yol işaretlerine de cevaplayabilecek yapıdadırlar. Kullanılan sensörler,  video kameralar, radar, lazer veya bütünleşik sensörlerdir. Bu sensörleri, ya ön ızgara içerisine veyahut dikiz aynasının hemen önündeki bir bölmenin içerisine yerleştirilmiş olarak çağdaş arabalar üzerinde görebilirsiniz.

Son zamanlarda satın alabileceğiniz imalat modelleri, yalnızca yarı-otonom bir sürüş sunabilmektedir. Bu yüzden şehir trafiği gibi yoğun trafiklerde araca ekstra müdahale edebilecek bir sürücüye ihtiyaç bulunmaktadır. Yarı-otonom araçlar, direksiyonu kullanmanız gerektiğini bildirmek için sesli ve görsel ikazların beraber kullanarak uyaracaktır. Otomotiv Mühendisleri Topluluğu, kendinden sürülen teknolojinin değişik türlerini kategorize etmek için altı otonomluk düzeyi tanımlamaktadır:

Otomon olmayan araçlar
Araç üzerinde, aracın çevrenini izleyebileceğiniz kamera veya sensörler bulunabilir. Ancak bu sensörlerin araç üzerinde hiçbir kontrolü bulunmamaktadır. Arabayı sadece sürücü yönlendirebilir.
 Sürüş yardımcıları bulunan araç
Araç, bir takım sürüş yardım sistemleri ile trafikte ilerleyebilir ancak bunu bir insan sürücüsü ile işbirliği içerisinde yapabilmektedir. Trafikte önünüzdeki aracı algılayabilen ve hızını ona göre ayarlayabilen adaptif hız sabitleyici sistemleri bu tip araçlarda bulunan sistemlere örnek olarak gösterilebilir.
 
 Kısmi otomon araçlar
Araç, sürüş işlevlerini kontrol edebilir ancak bunu hiçbir ikaz olmasa dahi her an müdahale edebilecek bir insan sürücüsü ile gerçekleştirir. Mercedes E Serisi ve Tesla Model S gibi modelleri kısmi otomon sürüş olanağı sunmaktadır. Düzgün otobanlarda, şeritlerin belirli ve görünür olduğu yollarda araç kendiliğinden devam edebilmektedir. Ancak Mercedes E Serisi, aracın kendiliğinden devam edebilmesi için sürücünün direksiyon üzerinde elini tutmasını istemektedir.
 Şartlı otomon araçlar
Kısmi otomon araçlar gibi, araç, hızlanma, frenleme ve direksiyon hakimiyetini kontrol eder. Ancak bir takım vaziyetlerde sürücünün sürüşü devralması gerekir. Bu düzeydeki araçlar, sürücünün devreye girmesi şart olan vaziyetlerden önce uyarıda bulunur. Önceden uyararak sürücünün yola ve çevresindeki araçlara odaklanmasına ve dikkat etmesine olanak sağlamaktadır.

 Yüksek otonom araçlar
Belirlenmiş bir alan içerisinde, yüksek otonom düzeyine sahip olan araçlar, sürücü müdahalesi olmaksızın kendi kendilerine istenilen noktaya gidebilmektedir. Araç içerisindeki sürücünün, çevrede olan bitene ve diğer araçlara odaklanmasına gerek yoktur. Araç belirlenen alanın dışarısına çıktığında kendi kendine güvenli bir şekilde park yapabilme yeteneğine de sahiptir.
 Tam otonom araçlar
Bu düzeydeki tam otonom araçlar, tüm bilimkurgu filmleri tarafından vaat edilen kendi kendine hareket eden araçlardır. İnsan müdahalesi olmadan kendisini rastgele bir hedef doğru götürebilmektedir. Aslında bu tarz araçlar, daha fazla yolcu alanı ortaya çıkarmak için kontrollerle donatılmayabilir. Sektördeki uzmanlar, 2030 senesine kadar 5. düzey otonom otomobilleri görmeyeceğimizi söylemektedirler.

Sürücüsüz otonom araçları, yakın gelecekte trafikte görmeye başlayacağız gibi gözükmektedir. Bu alanda daimi araştırma yapılmakta ve her geçen gün yeni teknolojiler tanıtılmaktadır. Ülkemizde kısmi otonom araçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sürüş yardımcı sistemler, bir hayli tehlikeden savunmamızı sağlamaktadır. Ancak araba sürmek, kimilerine göre ayrı bir tutku. Birçoğumuz otonom araçlar yaygınlaşsa da aracını kendisi sürmeyi isteyecektir. Sürüş yeteneklerimize her ne kadar güveniyor olsak da güvenlik konusunda herhangi bir bilgisayar sistemi bizden çok daha iyi olacaktır. Tam otonom araçlara geçmesek de sürüş güvenlik sistemlerini aktif bir şekilde kullanmak hem sizin hem de diğer insanların can güvenliği açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir