Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?
5 Mart 2019
Serengil ve Yaşar İpek, Maldivler’de Nikah Tazeledi
5 Mart 2019

Ötenazi nedir? sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz demektir. Ötenazi genellikle hayvanlara yapılan bu işlem bazı ülkelerde ise insanlara uygulanmıştır.

Ötenazi nedir?

Ötenazi, hayvanların ve insanların zorlu şartların altında yaşam mücadelesi vermesi durumunda iyileşemeyecekleri  durumunda uygulanan bir ölüm tarzı mecburi kalınan bir yöntemdir. Özellikle evcil olan hayvanlar için uygulanan, yaşam savaşı  verirken, yaşam savaşını kazanamayacağı bilindiğinden dolayı  daha çok acı çekmesin ve kötü durumda olmasın diye onu kurtarmak amacı ile mecburi olan bir tür öldürme yöntemi olarak bilinmektedir.

Buna rağmen yüzyıllardır görüldüğü üzere savaşlarda ayağı kırılan atlar gibi zor durumda olan hayvanların acı çekmemesi için kafalarına kurşun sıkılmakta idi . Fakat  ötenazi daha çok acısız ve rahat bir uyku sonrası ölüm vermektedir. Eğer canlı olan can çekişiyor, acı çekiyor ve hiçbir şekilde iyileşmeyeceği yönünde bir söz var ise bu anlamda o ve yakınları için ötenazi bir nevi hayat vermek gibi oluyor. Ötenazi sayesinde canlı, acısız bir şekilde iğne yardımı ile sakin ve sessiz bir şekilde uykuya dalar hayattan ayrılır.

Ötenazi, normal olarak hayvanlar için kullanılmakta olsa da birçok ülkede insanlar için de kullanılmaktadır. Bu durum her zaman tartışmalar yaratsa da bazı ülkeler için bu işlem yasal olarak bile yapılmaktadır. Hem ağrıyı alacak hem de uyuşturarak kişinin her hangi bir etki göstermeden yavaş ve sessizce ayrılmasını sağlayacak şekilde yüksek bir doz ayarlanır.

Ötenazinin iki işlemi vardır bunlardan birisi aktif ötenazi işlemi, diğeri ise pasif ötenazi işlemi işlemleridir.

Aktif ötenazi işlemi: Yüksek derecede hasta olan bireylere yüksek doz olarak ötenazi karşımı yapılır ve daha sonra direkt olarak hastalara verilmektedir. Bu işlemler hasta olan kişilerin hemen ölmesi için sonuç vermektedir. Aktif ötenazi işlemi onlarca yerlerde yasak olamsına rağmen Belçika ve Lüksemburg gibi bazı devletlerde bu tamamen yasal bir uygulama haline gelmiştir.

Pasif ötenazi işlemi: Bu işlem ise hasta olan bireyin doktor kontrolünde ötenazi uygulanmaktadır. Kişinin yaşamına son verip öldürmek yerine durumu daha kötü olan hastalar için uygulanan tedavi amaçlı bir işlem yapılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir