Operatörlerden Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği

Bakan Koca Sağlık Çalışanları İle Buluştu
15 Mart 2019
Jeotermal Tedavisi Yoğun İlgi Görüyor
15 Mart 2019

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen törende, MEB, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve GSM operatörleri arasında,

‘Türkiye’nin Operatörlerinden Türkiye’nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Bu protokol kapsamında, tüm cep telefonu aboneleri, çevrimiçi sosyal eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) aylık 3 GB’ye kadar ücretsiz erişecek.

‘ÇOÇUKLARIN EĞİTİM İÇERİKLERİNE ULAŞMASININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIYORUZ’

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, bakanlığın çevrimiçi sosyal eğitim platformu EBA’nın Türkiye için önemli bir eğitim portalı olduğunu belirtti. Denemeç, platformun içeriğini her geçen gün daha da zenginleştirdiklerini söyledi. Toplumun bilgiye kolayca ulaşabilmesinin önemli olduğunu belirten Denemeç, “Mekandan bağımsız olarak çocuklarımızın bilgiye ve buradaki farklı eğitim içeriklerine ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Kendi telefonlarından bu içeriklere ulaşabilecekleri gibi annelerinin, babalarının, ablalarının, ağabeylerinin telefonlarından da ulaşabilirler. Tableti veya akıllı telefonu olan Türkiye’deki tüm bireylerin de bu içeriklere ulaşma fırsatı var” dedi.

‘EĞİTİMDE TEKNOLOJİK ALTYAPILAR YOĞUN ŞEKİLDE KULLANILMALI’

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bilgi ve iletişim altyapılarındaki gelişmelerden en fazla faydalanılan alanlardan birinin eğitim olduğunu söyledi. Bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin kullanan ülkelerin uluslararası alanda rekabet avantajını elde ettiklerini belirten Sayan, “Bilgiyi etkin kullanabilmek için de eğitimde teknolojik altyapıların yoğun şekilde kullanılması gerekiyor. Çocuk ve gençlerin donanımlı ve bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için bilgiyi etkin ve verimli kullanmalarını sağlamalıyız. Operatörler tarafından EBA’daki eğitim içeriklerine ücretsiz erişme imkânı sunulmasından memnunuz. Uygulama, nisan ayı sonundan önce faaliyete geçecek, mayıs ayında da tam olarak faaliyette olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

‘EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI ÖNEMLİ BAŞLIKLAR ARASINDA’

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Anıl Yılmaz da dijital eğitim materyallerinin erişilebilir olmasının, eğitimde teknoloji kullanımı konusunun önemli başlıkları arasında yer aldığını söyledi. Türkiye’nin iletişim altyapısında önemli mesafeler alındığını anlatan Yılmaz, bunun eğitim sektöründe etkin ve verimli kullanılmasına yönelik çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirtti. Yılmaz, iş birliğinin, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmadaki ulusal çabanın ve toplumun tüm kesimlerinin bu konuda birlikte çalıştığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Törene, Turkcell Dijital İş Servisleri Genel Müdürü Hakan Erkan, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal ile Vodafone Kamu İlişkileri Kıdemli Müdürü Burcu Önem de katıldı. Konuşmaların ardından Denemeç, Sayan ve Yılmaz ile GSM operatörlerinin yetkilileri protokolü imzaladı.

EBA, AYLIK 3 GB’YE KADAR ÜCRETSİZ OLACAK

Protokol kapsamında, tüm cep telefonu abonelerinin, EBA’nın ‘www.eba.gov.tr’ internet adresinden ve EBA mobil uygulaması üzerinden eğitim içeriklerine erişimi, aylık 3 GB’ye kadar ücretsiz olacak.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir