Sakız Yutunca Ne olur? Sakız Yutmak Zararlı mıdır?
5 Mart 2019
Hava Kirliliği Nedir? Hava Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir?
5 Mart 2019

Nikola Tesla 10 Temmuz  1856 doğumlu olup doğum yeri Hırvatistan’dır peki Nikola Tesla insanlık için ne yaptı gelin hep birlikte inceleyelim.

Dünyadaki bilim ve teknoloji dalını kökünden değiştirebilecek birçok kullanılan yada kullanılmayan deney ve buluşa imza atmıştır. özellikle elektriğin kablosuz taşıma konusunda buluşu ve bunu kanıtlaması Nikola Tesla’yı ne kadar benzersiz mucit olduğunu açıkça belirler.

Thomas Edison ile arasında büyük bir bilimsel mücadele vardı. Elektrik üzerinde sayısız deney ve buluşları vardır.

7 Ocak 1943 yılı itibarıyla kendisine ait 26 ülkede 300 yakın patenti bulunmakta. New York  ve bir çok eyalette 10 Temuz Tesla günü olarak kutlanıyor. Manhattan’da 40. sokak ve 6. cadde köşesine ismi verilmiştir.

Nikola 5 kardeşli bir aileye sahip ve ilk soyadı Draganic olup daha sonra reşit olduğunda mahkeme kararı ile Tesla yaptırmıştır. Bir büyük erkek kardeşi var kendisi daha 5 yaşındayken erkek kardeşini kaybediyor. Hatta bazı kaynaklara göre ağabeyi ata binerken Nikola atı korkutuyor ve ağabeyi düşüp ölüyor. Yani kısacası bir kaza sonucu vefat ediyor.

Abisini çocuk yaşta kaybeden Nikol’da  bir çok takıntı oluşturmuştur ve şizofreni belirtileri göstermiştir. Nikola’nın 3 kız kardeşi var.

Nikola’nın ailesi sene 1862’de Gospic’e göç ediyor ve Nikola okul için Karlovac’a gidiyor. Nikola kişisel takıntıları ve asosyalliği yüzünden üçüncü sınıfın ilk döneminde okulu bıraktı. Bazı kişiler Nikola’nın okulu bitirdiğini söylese de gittiği üniversite 1878 yılında ilk dönemden sonra devam etmediğini bildirir.

Nikola daha sonra ailesiyle olan ilişkisini keser ve mühendislik firmasında çalışmaya başlar bu dönemde ağır bir depresyon geçirir. Daha sonra babasının isteğiyle Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başlamıştır.

Sadece bir yaz dönemi okula devam etti babasının ölümü üzerine okul hayatını tekrar bitirdi. Paris’te telefon şirketinde çalışmaya başlar burada doğru akım motorları dinamolar konusunda önemli tecrübeler edinmiştir.

Telefon şirketinde çalışırken döner makinelerini korumak amaçlı bir regüle edici  kontrol cihazları icat eder.

Ölümü ve Bizlere Bıraktığı İcatlar

Nikola sıra dışı bir karaktere sahip ve para yönetiminde çok başarısızdı öyle ki son yıllarını borçlarından kaçarak geçirdi.

Tarih 7 Ocak  1943; 86 yaşında yaşlı bir adamdı artık bir otel odasında kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Ölmeden önce yürüttüğü bir çalışması vardı teleforce silahı bu çalışmanın bütün dokümanlarına ABD hükümeti el koymuştur.

İcatlar

Sene 1882 Şubat ayı; Budapeşte’de bir parkda  Szigetti adında sınıf arkadaşının tüm elektrik endüstrisinde devrim yapacak “Dönen Manyetik Alanı” bulmuş. Dönen elemana bağlantı ihtiyacı yok. Komütatör yoktu artık. Tüm alternatif akım elektrik sistemlerini tasarlamış. Alternatörler, elektrik enerjisinin ekonomik iletimi ve dağıtımı için gerilim yükseltici ve alçaltıcı transformatörler ve mekanik güç sağlamak için alternatif akım motorları. Dünyanın her tarafında harcanıp giden su gücünün bolluğundan esinlenip, gerekli olan yerlere enerji dağıtabilen hidroelektrik santralleriyle bu büyük gücün elde edilmesini tasarladı.

  • Floresan
  • Radar
  • MRI

Bunlar Nikola’nın teorileri kaynaklı hayata geçmiş projelerdir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir