Çoçuklarda Obezite Nedenleri
15 Ağustos 2018
Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım desteği
16 Ağustos 2018

UNICEF: Yemen’de 2 bin 400 çocuk öldü


 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’in kuzeyindeki Saada şehrinde çoğu çocuk 50 kişinin ölümüne neden olan saldırısını kınadı.
Guterres, saldırıya dair bağımsız ve hızlı bir soruşturuma yürütülmesi çağrısında da bulundu.
Savaşa müdahil olan bütün tarafların uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirten BM Genel Sekreteri, bu savaşa son vermenin tek yolunun müzakere edilmiş siyasi bir çözüm olduğunu da vurguladı.
Guterres, gerginliğin daha çok tırmanmaması için bütün taraflara yapıcı bir biçimde siyasi süreçte rol alması çağrısı yaptı.
Saldırıyı kınayan bir diğer kuruluş da çocuklara yönelik faaliyetleriyle bilinen Save the Children örgütü oldu.
Save the Children, olayda piknikten dönen ve aralarında yaşları 6 ila 14 arasında değişen birden fazla çocuğun da bulunduğu saldırıya dair bağımsız ve acil bir soruşturma yapılmasını istedi.
Saada’daki saldırıya bir tepki de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’ten geldi.
Çocukları hedef alan saldırıların asla kabul edilemeyeceğini belirten UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, konu ile ilgili açıklamasında “Yemen’de bir okul otobüsünde bulunan masum çocukları hedef alan hava saldırısı karşısında dehşete düştüm. Artık yeter” şeklinde konuştu.
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Saada’da bir otobüse yapılan ve faturasını çocukların canlarıyla ödediği saldırının artık dönüm noktası olması gerektiğini bildirdi.
BM Güvenlik Konseyi’ni ve uluslararası toplumu çocuklar için en doğru olanı yapmaya çağıran UNICEF, çatışmaların sonlandırılması isteğinde bulundu.
UNICEF’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“UNICEF ve diğer kurumlar, çocukların korunması ve uluslararası insani hukukun korunması için defalarca çağrıda bulundu. Ancak bu çağrıların tamamı hiçe sayıldı. 2015’ten bu yana 2 bin 400’ün üzerinde çocuk öldürüldü ve 3 bin 600’den fazla çocuk da yaralandı. Binlerce masum hayat zarar gördü veya yok edildi. Hastanelere, okullara ve temel altyapıya yönelik saldırılar sıradanlaştı. Devam eden çatışmalar ve tekrarlanan saldırılar sebebiyle 11 milyon çocuk da dahil olmak üzere, insani yardımlara muhtaç milyonlarca insana ulaşamıyoruz. Bu insanlara ulaşmamız engelleniyor. Çocukların böylesi saldırılardan korkarak yaşayacakları bir dünyada yaşadığımızı düşünmek gerçekten zor, yalnız şu anda o noktadayız. Bu felaketin sona ermesi için daha ne kadar çocuğun acı çekmesi veya can vermesi gerekecek?”
Yemen’de üç yıldan uzun süredir İran destekli Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon birlikleri tarafından desteklenen hükümet güçleri arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.
Sağlık başta olmak üzere birçok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksikleri ler gibi nedenlerle salgın hastalıklar gün geçtikçe daha da artıyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir