Mikrodalga Fırınlarda Neler Yapılır

Migreni aşı ile tedavi etmek mümkün olabilir mi?
15 Nisan 2019
Bilinçsiz Şekilde Yapılan Spor Zarar Veriyor
15 Nisan 2019

Mikrodalga Fırınlarında sadece dondurulmuş gıdaları ısıtmak için kullanıyorsanız bir çok özelliği yada yapabileceklerinizden habersizsiniz demektir bizde sizlere bugün Mikrodalga Fırınlarda Neler Yapılır onlardan bahsedeceğiz.

Yemek Pişirme

Mikrodalgalar sadece yemekleri ısıtmak için değil pişirmek içinde kullanabilirsiniz. Pişirebileceğiniz yemeklerden bazıları; Risotto, Tavuk, Köfte vb. yemekleri mikrodalgada pişirebilirsiniz pişirme işlemi de daha pratik olacaktır.

Kek Pişirme

Fırını önceden çalıştırıp ısıtarak zaman kaybı ve enerji kaybına neden olmaktansa mikrodalgada pişirmek daha pratiktir mesela fincanda kek için sadece 90 saniyeye ihtiyacınız vardır denemeler yaparak daha büyük kekler yapabilirsiniz.

Yumurta Pişirme

Damak tadınıza göre ister kaynama ister çırpılmış yumurta isterseniz de sahadan yumurta pişirebilirsiniz ve bunlar mikrodalga ile bir kaç dakika içerisinde yapılabilir. Mikrodalgaların gıdaları pişirme konusunda yapılan araştırmada yumurtanın pişirilmiş ve haşlanmış yumurtalar mikrodalgalar da ocaktakinden daha iyi bir şekilde pişirildiği belirlenmiştir.

Haşlanmış Sebze

Mikrodalgalar sebze haşlamak için alternatif bir yöntem olarak seçilebilir. Kuşkonmaz, karnabahar gibi sebzeler küçük porsiyonlar halinde nemli kağıt havlu yardımı ile haşlanabilir. Bir diğer yöntem ise ısıya dayanıklı bir kabın içerisine su koyarak yapılabilir.

Sarımsak Soyma

Sarımsak soymak uzun ve sıkıcı bir iştir mikrodalga yardımı ile çok kısa sürede sarımsakları soyabilirsiniz sarımsağın tanelerini birbirinden ayırarak mikrodalga kabına çok az miktarda su koyularak mikrodalga işlemini başlatın daha sonra buhar sarımsağın kabuğu ile zarı arasında birbirini tutmasını sağlayan etken bağları birbirinden ayırır ve sarımsağı soymak çok basit bir hal alır.

Soğanın Göz Yaşartan Özelliğini Yok Etmek

Soğan soymak da doğramak da göz yaşartıcı bir iştir. Soğanın baş kısımlarını kesin ve  30 saniye kadar mikrodalga da işleme bırakın göz yaşartan keskinliğini alacaktır. Ayrıca bu işlemi ısı, zamanını uzatarak soğanları sotelemek ve karemeliz etmek için kullanabilirsiniz.

Cips Yapımı

Patates cipsi yapmak için, fritöz ve fırına ihtiyacınız yoktur. Patatesi dilimlere ayırın ama ince olmalı bitkisel yağ ile yağlayın ve ısıya dayanıklı bir tabağın bu borcam da olabilir içerisine tek sıra halinde düzün ve yaklaşık olarak 3 ile 5 dakika kadar mikrodalga işlemine bırakın ve Patates cipsiniz hazır.

Kestane Pişirimi

Kestaneleri pişirmek için uzun süre fırında tutmanıza gerek yok kısa bir sürede pişirme işlemi mikrodalgada yapılabilir. Kestanelerin üzerini çizdikten sonra ısıya dayanıklı bir tabağın içerisine dizilir ve 7 dakika kadar mikrodalgada işleme bırakılır kestaneler 7 dakika sonra kabuğundan ayrılmaya ve yenmeye hazır hale gelir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir