Maya Mantarı Tehlikeli Olabilir

Osman Cemal Kaygılı’dan Unutulmazlar
9 Nisan 2019
Boyun Fıtığı Nedir? Boyun Fıtığının Tedavileri
9 Nisan 2019

İnsanların bağışıklık sistemini zayıflatan ‘candida auris’ enfeksiyonunun bilinenden çok daha tehlikeli olabileceği uyarısı yapıldı.

Son 5 yıl dünyada hızla yayıldığı bildirilen candida mantar enfeksiyonunun fazla antibiyotik kullanımı nedeni ile insan vücudunda direnç kazandığı ve enfeksiyonun yol açtığı ölümcül vakalarda artış olduğu kaydedildi.

New York Times gazetesindeki habere göre, enfeksiyona yol açan mantar ABD’nin New York, New Jersey ve Illinois eyaletlerindeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından ‘önemli tehdit’ kategorisinde listelendi.

EN FAZLA O KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Sağlık uzmanlarının gereğinden fazla antibiyotik kullanımının, ilaçların etkisini azalttığı ve insan vücudunun bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz olduğu konusunda uyarıda bulunuldu.

Bir çeşit maya mantarı olan ‘candida auris’ mantarının, yenidoğanlarda, yaşlılarda, sigara içenlerde, şeker hastalarında ve bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişilerde daha fazla görülebileceği ifade edildi.

İngiltere’deki Imperial College’den Matthew Fisher, gazeteye yaptığı açıklamada, bu enfeksiyona yakalanan hastaları mantar önleyici ilaçlarla tedavi etmek zorunda olduklarını söyledi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir