Mafya ile Anılan Sicilya Kasabası

Fazla Su İçmek Zararlı mı?
31 Mart 2019
Seçimlerden sonra ilk orayı ziyaret etti
1 Nisan 2019

Bir İtalyan kültü haline gelen suç organizasyonu mafya örgütlenmesini müthiş bir hikaye ile aktaran Mario Puzo ve unutulmaz eseri “The Godfather – Baba” serisi ise Sicilya’nın bir kasabasını adeta sembol haline getirdi. Sicilya‘nın başkenti konumunda olan Palermo yakınlarındaki İtalyan kasabası Corleone, bu konuyu kullanmak istememesine rağmen kendisine gösterilen ilgiyi engelleyemiyor.

Corleone ve The Godfather Filmi

Corleone, nüfusu 15 bine yaklaşan Sicilya’ya göre hiç de küçük sayılamayacak bir kasaba. Corleone, “Baba” filminde başroldeki ailenin soyadının Corleone olmasından sonra ünlenmesine rağmen, aslında kasabanın “gerçek” mafya bağlantısının film ile pek bir ilgisi yok. Kasabanın mafya bağlantısının asıl sebebi, Tommy Gagliano, Jack Dragna, Giuseppe Morello, Michele Navarra, Luciano Leggio, Leoluca Bagarella, Salvatore Riina ve Bernardo Provenzano gibi ünlü Mafya patronlarının kökeninin Corleone kasabasına dayanması!

Ancak Mario Puzo’nun “The Godfather” romanında, ana karakterlerden Vito (Andolini) Corleone ile bazı diğer karakterlerin doğduğu yer olarak kurgulanması, Corleone’yi çekici bir nokta haline getirmiş.

Filmin Sahneleri

Hatırlayanlarınız vardır. “Baba” romanında, Vito Andolini, Corleone köyünden göç eder ve dilinin yetersizliği ile utangaçlığı adı sorulduğunda doğru düzgün cevap verememesine sebep olur. Ellis Adası’ndaki bir göçmenlik görevlisi de ona soyadı olarak Corleone der.

Sonrasında ise film serisi boyunca, Corleone ailesinin çeşitli üyeleri güvenlik sebepleri başta olmak üzere şehri ziyaret ederler. Ancak serinin filmlerinin çekimleri ağırlıklı olarak Corleone’de yapılmaz. Daha çok Messina bölgesinde, Katanya‘da, Savoca ve Forza d’Agro kasabalarında çekilen görüntüler kullanılır.

Filmin en vurucu sahnelerinin geçtiği ve müziklerinin Akdeniz ezgileriyle filme nefis duygular kattığı sahneler ise Katanya’da Fiumefreddo di Sicilia’da bulunan “Castello Degli Schiavi“de çekilmiş.

Corleone Nerede ve Nasıl Gidilir?

Corleone’ye gitmek için öncelikle Sicilya’ya ulaşmanız gerekiyor. Sicilya’ya bulunan Katanya şehrine Türkiye’den Türk Hava Yolları ile direkt olarak uçuş bulunuyor.

Ancak Sicilya’nın bir başka şehrine İtalya‘nın ana karasından deniz yoluyla geçtiyseniz, Corleone’nin Sicilya yerleşimlerine kara yoluyla uzaklığı şöyle: Agrigento 115, Caltanissetta 133, Katanya 249, Messina 299, Palermo 57, Ragusa 251, Sirakuza 324 kilometre mesafede bulunuyor.

Corleone, denizden 542 metre yükseklikte bir kasaba ve Palermo – Agrigento karayolu üzerinde bir dağ geçiti üzerinde kurulu. Kasabanın en yüksek kısmında bir kale ve alt girişinde de bir zamanlar hapishane olan ancak günümüzde bir manastır yapısı olan alt kale yer alıyor.

Bu arada kentin “Mafya” ile anılmak istemediğinden mafya karşıtı bir yapılanması olduğunu ve “Mafya” tanımından hoşlanmadıklarını belirtmekte de fayda var!

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir