Maas: "İdlib’e saldırı insani felakete yol açar"

Yüzerek Zayıflamak Mümkün mü?
4 Eylül 2018
Ponza Taşı Nedir?
4 Eylül 2018

Rusya destekli Esad rejiminin İdlib’i de alarak muhalefete tamamen son vermek ve tüm bölgede yeniden hakimiyetini ilan etmek için başlattığı saldırı hazırlıkları üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman hükümeti İdlib’e yönelik olası bir askeri hareketi kaygıyla karşıladığını belirtti.

Maas yaptığı açıklamada, “İdlib’e yönelik askeri bir operasyon düzenlenmesi halinde insani bir felaket yaşanabilecektir” açıklamasında bulundu. İdlib’de insani bir felaketin önlenmesi için her türlü çabayı göstereceklerini belirten Maas, geçmişte Esad rejiminin nasıl bir vahşet uyguladığının, Suriye’nin kuzeybatısında yer alan İdlib bölgesinde yaklaşık 3 milyon insanın bulunduğunun, çıkacak çatışmalar neticesinde çok ciddi bir durumla karşılaşılacağının altını çizdi.

Maas yarın Türkiye’ye geliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı sıfatıyla Türkiye’ye yapacağı ilk ziyaretinde yarın Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuoğlu ile bir araya gelecek. Bakan Maas’ın, Perşembe günü de Çavuşoğlu ile birlikte İstanbul’da Alman Lisesi’ni ziyaret ederek, lisenin kuruluşunun 150’nci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törene katılması planlanıyor.

Maas’ın ziyareti sonrasında da, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerde diplomatik görüşmeler sürecek. İki ülkenin maliye bakanlarının Eylül ayı içinde bir araya gelmesi bekleniyor. Maas’ın ziyaretinden yaklaşık üç hafta sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’nın başkenti Berlin’e devlet ziyareti gerçekleştirmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir