Lösemi nedir? Löseminin belirtileri nelerdir?

Uyurgezerlik Nedir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?
24 Nisan 2019
Tokat Başçiftik
24 Nisan 2019

Lösemi, halk arasında bilinen adı ile kan kanseri, bu hastalık genellikle çocukluk çağında ortaya çıkabileceği gibi ileri ki yaşlarda da görülebiliyor. Uzun bir tedavi süreci gerektiren lösemi, özellikle teşhisi geç yapıldığında ölümle sonuçlanabiliyor.

Lösemi teşhisi geç yapıldığında ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalıktır.

LÖSEMİ NEDİR?

Lösemi (kan kanseri),kemik iliğinde blast isimli kötü huylu kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan ciddi bir hastalıktır. Türkiye’de her yıl 16 yaş altı bin 200 – bin 500 çocukta lösemi vakası görülüyor. Kemik iliğinde bulunan kan yapıcı hücrelerin gelişimini tamamlamayarak anormal hücrelerin ortaya çıkması sonucu gelişen lösemi, kanda bulunan oksijen taşıyan alyuvar, mikroplarla savaşan akyuvar ve kanamaları durduran trombosit hücrelerinin azalması ile kendisini gösteriyor.

Halk arasında kan kanseri olarak bilinen löseminin çocukluk çağında, erişkin hastalara göre daha başarılı tedavi sonuçları veriyor. Akut lösemi, çocuk ve ergenlik döneminde 1 milyon kişinin beş veya altısında görülüyor. Hastalık tipi ve risk faktörleri uygun olmak koşulu ile on hastanın dokuzu uygun takip ve tedaviyle iyileştirilebiliyor. Tanı ve tedavi yöntemlerindeki yeni gelişmeler, lösemiyle mücadeleyi her geçen gün daha başarılı bir noktaya taşıyor.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lösemi ilk olarak yüksek ateş, halsizlik, kilo kaybı, burun kanaması, diş eti kanaması, vücutta morlukların belirmesi, iştahsızlık, boyunda, koltuk altında, kasıklarda lenf bezi şişmeleri, karaciğer ve dalak büyümesi ile kendini gösterir. Bu belirtiler olduğunda bir hekime başvurularak tam kan sayımı ve muayene yapılması gereklidir. Lösemi hastalığında, hastaların bağışıklık sistemi düşük olduğu ve kan verme ihtiyacı olduğu için, sürekli doktor kontrolünde olmaları gerekir.

LÖSEMİNİN NEDENLERİ

Yakın aile bireylerinde lösemi görülmesi başta olmak üzere erişkinlerde dengesiz beslenme, alkol ve sigara kullanımı, aşırı kilo alma, kimyasal maddelere yoğun ve kontrolsüz olarak maruz kalma önemli risk faktörlerini oluşturur. Önceden kemoterapi veya ışın tedavisi uygulanmış olması da lösemi vakalarının görülmesinde etkili oluyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir