Liken Planus Lekeleri

Miyokart İnfarktüsü
23 Şubat 2019
Kulak Kristali Nedir?
23 Şubat 2019

Liken Planur Nedir Bulaşıcı mıdır ve Tedavisi Nasıldır?

Liken planus ciltte kaşıntı ve kabarıklıklara neden olan bir cilt hastalığıdır. Liken planus; bağışıklık sisteminin cilt hücrelerine veya mukoz zara saldırması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bağışıklık sisteminin neden böyle bir tepki verdiği bilinmemektedir. Liken planus hastalığı bulaşıcı değildir.

Liken Planus Belirtileri

Ciltte kızarıklık, morarma ve yumrular olarak görülen liken planus; yakından incelendiğinde pul pul görünmektedir. Bu durumda ciltte hastalığın şiddetine bağlı olarak kaşıntı görülebilir. Bu hastalık genel itibari ile kol ve ayak bileklerinde görülmektedir. Liken planus hastalığı; kişide ciltte kızarıklık, saç dökülmesi ve tahrişe yol açabilmektedir. Ayrıca eğer liken planus tırnakta meydana gelmişse; tırnaklarda kolay kırılma görülmektedir. Liken planus eğer ağız içinde meydana gelmişse; ülser oluşabilir ve kişi yemek yemede problemler yaşar.

Liken Planus Nedenleri

Stres: Liken planus vakalarının en büyük sebebi strestir. Günümüz dünyasında iş hayatı ve genel hayattaki stres liken planusa sebep olabilmektedir.

Genetik: Liken planus vakalarının %1-2’si genetik olarak meydana gelmektedir.

İlaç kullanımı: Streoid olmayan iltihap sökücüler, tansiyon ilaçları, antibiyotik ve malaryal karşıt ilaçlar ciltte liken planus oluşumuna sebep olabilir.

Bazı hastalıklar: Hepatit B, Hepatit C, diyabet, karaciğer hastalıkları ve primer biliyer siroz gibi hastalıkların belirtileri liken planus hastalığını tetikleyebilir.

Liken Planus Tedavisi

Liken planus hastalığında kendiliğinden iyileşme genellikle birkaç hafta veya ay içinde gerçekleştiğinden herhangi bir tedavi yöntemine gerek kalmamaktadır. Meydana gelen kaşıntıyı azaltmak için nemlendirici ve antihistamin kremler kullanılmaktadır. Liken planus etkilerini azaltmak için kullanılan birçok ilaç vardır.

Kortikosteroidler

Liken planus için uygulanacak ilk tedavi genellikle kortikosteroid krem veya merhemlerdir ki bunların kullanımındaki amaç iltihabın azaltmaktır. Bu kortikosteroid ilaçlar ciddi ve yayılmış hastalıklarda faydalı olmaz ise doktor kortikosteroid hap ile birlikte krem veya merhem kullanımı önerebilir. Eğer hala bir iyileşme yoksa, doktor kortikosteroid iğne verebilir.

Bölgesel olarak kullanılan kortikosteroidlerin en belirgin yan etkisi ciltte tahriş ve incelme, ağızda yara ve mide ağrısıdır. Kortikosteroidler kısa süreli kullanımda genel itibari ile güvenilir ilaçlardır.

Bağışıklık Sistemini Baskılayan İlaçlar

Bağışıklık sistemini baskılamak için merhem, jel veya oral ilaçlar gibi bazı ilaçlar kullanılabilir. Örneğin;  topikal kalsinörin inhibitörleri, mukoza zarlarında meydana gelen liken planus hastalığında yardımcı olabilir. Bu ilaçlara örnek olarak; takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) verilebilir.

Antihistaminler

Antihistaminler; iltihaba yol açan histamin isimli proteinlere karşı rol oynamaktadır. Liken planus sebepli ciltte görülen kaşıntı veya ağrıyı rahatlatmak için oral veya sürülerek antihistamin kullanımı faydalı olabilir.

Işın Tedavisi

Işın tedavisi (fototerapi) liken planusun temizlenmesine yardımcı olabilir. Liken planus için en yaygın fototerapi yönteminde sadece derinin üst katmanına (epidermis) nüfus eden ultraviyole B (UVB) ışığı kullanılmaktadır.

Liken Planus Tedavisi İçin Sirke Kullanımı

1.Yöntem

1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı sirke koyun, sabah akşam bu karışımı hazırlayıp yemekten yarım saat önce için.

2. Yöntem

Küveti ılık-sıcak arası su ile doldurun. İçine 1-2 su bardağı elma sirkesi döküp bu suda yarım saat dinlenin.

3. Yöntem

Liken planus tedavisi için; biraz pamuğa elma sirkesi damlatın ve vücutta etkilenen bölgeye günde birkaç kez uygulayın. Ancak sirkeyi çok az damlatmalısınız, aksi taktirde ciltte yanıklar oluşabilir.

İbrahim Saraçoğlu Liken Planus Bitkisel Tedavi

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı süpürge otu
  • Süpürge tohumu
  • Melisa otu

Hazırlanışı

Süpürge tohumunu blenderla geçirin. İyice ezilen tohumları aç karnına sabah kahvaltıdan, öğlen yemeği ve akşam yemeğinden yarım saat önce birkaç yudum su ile yutun.

Süpürge Otu

1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı süpürge otu koyup 4 dakika kadar demleyin. Sonrasında ocaktan alıp soğumaya bırakın. Ilıyan bu çayı akşam yemeğinden 15 dakika önce tüketin.

Melisa Otu

Bir bardak hazır su içine 1 tatlı kaşığı melisa otu koyup 8 dakika demleyin. Sonrasında ocaktan aldığınız çayı süzün ve soğuduktan sonra akşam yemeğinden 2 saat önce tüketin. Bu karışımı her gün taze olarak hazırlayın ve içine şeker eklemeyin.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir