Kuru Üzüm Yemenin Faydaları

Haftalık Burç Yorumları
16 Nisan 2019
Tokat Yöresine Ait Türküler
16 Nisan 2019

1. Kuru üzüm hipertansiyonu düşürür

Üzüm, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve genel anlamda kalp sağlığını destekler. Baştan açıklığa kavuşturmamız gereken şey şu ki, kuru üzüm glikoz içerir. Bu sebeple bu besinden en fazla fayda sağlamanın yolu, onu düzenli olarak ancak aşırıya kaçmadan tüketmekten geçer.

Örneğin, günde bir avuç (25 gram) kuru üzüm tüketirseniz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyumu vücudunuza almış olursunuz. Aynı şekilde kuru üzümde bulunan lifler, damarlarda oluşan sertliği azaltır. Bu gıdayı tüketmeniz kalp ve damar sağlığınıza iyi gelecektir.

2. Enerji doludur ve kansızlıkla savaşmanıza yardımcı olur

Kuru üzümde, kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan demir bulunur. Aynı zamanda, yeni kan üretmek için hayati önem taşıyan kompleks B vitamini açısından da zengindir.

Kuru üzümde yüksek miktarda bulunan bakır, aynı zamanda alyuvarların oluşumunu da destekler. Unutmamalısınız ki, iyi bir kahvaltı enerji dolu bir kahvaltıdır. Kuru üzüm, karbonhidratlar açısından oldukça zengindir; gün ortasında birdenbire açlığa düşmekten kaçınmanız için idealdir.

3. Vücudu temizlemeye yardım eder

Kuru üzümün doğal faydalarından yararlanmanın ilginç bir yolu da, kuru üzümü bir gece suda ıslatmak ve sonra o suyu içmektir. Bu, böbrek fonksiyonlarınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur.

Vücut, kendi doğal temizleme mekanizmalarına sahip olsa da, karaciğer ve böbreği optimize eden doğal tedaviler bu mekanizmalara katkıda bulunacaktır.

4. Kabızlığa elveda deyin ahşap kase içinde kuru üzümler

Kuru üzüm tüketirken şaşırtıcı bir şey olur; kuru üzümler, çözünmeyen lif içeriğinden dolayı şişer. Bu doğal süreç, bağırsaklardaki hareketi teşvik eder; bağırsağa detoks yapar ve dışkının vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

5. Kemiklere bakım yapmanın en iyi yoludur

Kuru incir gibi kuru üzüm de kalsiyum bakımından zengindir. Eğer yoğurdunuza bir avuç dolusu kuru üzüm eklerseniz, kemiklerinize ihtiyacı olan kalsiyumu vermiş olursunuz.

Bu kurutulmuş meyve, mikro besin maddesi olan boronun en iyi kaynaklarından birisidir. Boron, kemiklerin oluşumu ve bakımı için hayati önem taşır, vücudun kalsiyumu daha iyi emmesini sağlar.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kuru üzüm bol miktarda potasyum içerir. Potasyum, osteoporoz ve eklem dejenerasyonu ile savaşmanıza yardımcı olan başka bir temel besin maddesidir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir