Mickey Mouse 90 yaşında!

Mickey Mouse 90 yaşında!

Maceraları kuşaklar boyu merakla izlenen Mickey Mouse bu yıl 90 yaşına girdi. Walt Disney’in yarattığı farenin doğum günü yıl boyu kutlanacak.

Mickey Mouse’un ilk kez New York’taki Colony Sineması’nda beyaz perdeye yansıdığı günden bu yana aradan tam 90 yıl geçti. Kırmızı şortlu, beyaz eldivenli, sarı ayakkabılı bu sevimli fareyi, yaratıcısı Walt Disney‘e “Karikatürlerin berbat, kendine başka bir iş bul“ diyen müdürlerine borçluyuz. Disney’in daha önce çizdiği “Oswald the Lucky Rabbit” karakterinin haklarının anlaşma yaptığı şirketce elinden alınması ise onu Mickey’i yaratmaya itti. 90. yaşını kutlayan Mickey Mouse, adını Walt Disney’in eşi Lillian’a borçludur. Lillian sevimli Mickey için ilk etapta düşünülen Mortimer adını “kibirli” bulup “Mickey Mouse“ adını önerir. Charlie Chaplin de yaramaz farenin yaratım sürecinde Disney’e ilham vermiştir. Disney, Şarlo’nun sürekli çabalayan sakar hallerinden esinlendiğini söyler. Walt Disney ile Ub Iwerks’in yarattığı maceracı fare 1929’dan itibaren çocuk kitapları, maskot, anahtarlık ve oyuncak olarak satışa sunulunca yaratıcısını zengin eder. Yıl boyu pek çok etkinlikle kutlanacak sevimli farenin 90. yaşı için birbirinden ünlü isimler; geliri, hayati risk taşıyan hastalıklarla mücadele eden çocuklar için çalışan “Together for Short Lives” vakfına bağışlanacak bir kitap çalışması için objektif karşısına geçti. İngiliz moda fotoğrafçısı RANKIN’in çektiği fotoğraflarla “Mickey Mouse & Me” adlı özel edisyon bir kitap oluşturuldu. Aralarında Kate Moss, Heidi Klum gibi ünlülerin portrelerinin olduğu kitap yaz döneminde satışa çıkacak. “Her şey bir fare ile başladı” Aşk, yaramaz Mickey’nin de kapısını çalmıştır. Kahramanımız Mickey tüm maceralarının yanında güzel Minnie için de mücadele eder. Mickey’nin 90. yaş günü kutlamaları 7 Mart’ta düzenlenen “Dünyanın en mutlu şovu” temalı moda gösterisiyle başladı. Yıl boyu yayınlanacak TV şovları, ABD, Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Ortadoğu’yu kapsayan Disney On Ice turnesinin yanı sıra Fransa’da 38 tasarım ve sanat okulunun “Mickey sanattır” temasıyla üreteceği eserler 12 ana tren istasyonunda sergilenecek ve eylülde Paris’teki Glenat Galeri’de satışa sunulacak. Yılbaşında ise Walt Disney Parks “Dünyanın en büyük fare partisi”yle Mickey ve Minnie’yi selamlayacak. “Her şey bir fare ile başladı” der Walt Disney. Bahsi geçen “her şey”in içinde filmler, çizgi diziler, 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması ve 11 TV kanalı var. Son bir not: Walt Disney farelerden korkardı!

Mickey Mouse 90 yaşında! içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, micey mouse çizgi film izle, Mickey Mouse 90 yaşında, mickey mouse kimdir, sanat etiketleri ile Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha