BİR ŞİİR NASIL ÇOĞALTILIR, BİR ŞİİR KAÇ PARÇAYA BÖLÜNÜR?!..

Bülent ÖZCAN

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır.  İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 199... Yazarın Biyografisi

Bülent Özcan, (d. 25 Şubat 1973, Sarız, Kayseri) Şair. Ahmet Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullanmıştır. 

İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni birinci sınıfta iken yarıda bıraktı. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde sanat yönetmenliği yaptı. Gaziantep 27 gazetesinde felsefe ve kültür sanat üzerine yazılar yazdı. Doğan ve Şok gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü görevlerinde bulundu. Şiir sergileri açtı. 

Şiirleri; Ana, Aykırı Sanat, Gülpınar, Şiir Defteri, Damla, Kuzeysu, Şafak (Yunanistan), Kırk Merdiven, Hürriyet Kelebek, Müzik Magazin, Hayat, Ses, Berfin Bahar, Çalı, Edebiyat Gündemi, Köşe Taşı (İngiltere), Öteki-siz, Dem Gazetesi (Almanya), Wird (Almanya), Demokratik Gündem Gazetesi(Almanya), Avrupa Gazetesi (İngiltere), Olay Gazetesi (İngiltere) başta olmak yüzlerce yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı. 

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından “Yılın Araştırmacısı” seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından “Onur Belgesi” ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından Jüri Özel Ödülü’nü, Türkiye Dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise “Barış Şiiri” ödülünü aldı. Şiirleri Naser Feiz, Hengameh Heidari, Kadir Dilavernijad ve Khazar Ahmetnijadi [1] tarafından Farsçaya ve Azerice’ye çevrilerek, İran’ın önde gelen sanat edebiyat dergilerinde yayımlandı. Şiirlerinin bir bölümü Ali Ekber Eren, Birol Topaloğlu, Cihangir Bostancı, Gül Kansu, Suat Adalar tarafından bestelendi. 

Bülent Özcan Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği ve Kilis Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. 

İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı: 8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997’de ise, Gaziantep Asrî Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. 

Mayıs 1997’de Türkiye’den ayrılarak Londra’ya yerleşti. Londra’da yayımlanan Londra Olay gazetesinin kültür sanat yönetmenliğini yapan Bülent Özcan’ın şiirleri, İngilizce’ye çevrilerek İngiltere ve Amerika’da yayımlanan antolojilerde yayımlandı. 

ESERLERİ 
En Güzel Ben Ölürüm (1994) 
Bağbozumu Ortak Betik (ortak kitap, 1995) 
En Güzel Ben Ölürüm (yeni şiirlerle birlikte- bütün şiirleri: 1996) 
Gelincik Tozları (2002) 
Gelincik Tozları (2.Basım, Yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006, Kül Sanat Yayıncılık, Ankara) 
Aşk İnsana Kanatlar Verir (Sokak Kitapları Yayınları, Şubat 2014, İstanbul)

Biyografiyi Kapat
BİR ŞİİR NASIL ÇOĞALTILIR, BİR ŞİİR KAÇ PARÇAYA BÖLÜNÜR?!..

BİR ŞİİR NASIL ÇOĞALTILIR, BİR ŞİİR KAÇ PARÇAYA BÖLÜNÜR?!..

Bir şiir nasıl çoğaltılır, bir şiir kaç parçaya bölünür?..
- Bir şiir sonsuz çoğaltılır, bir şiir sonsuz parçaya bölünür!..

Bunları neden yazdım... Anlatacağım...

1990'lı yılların ilk yarısında, Anadolu'da yayımlanan pek çok dergi ve gazeteye ürünlerimi yolluyordum. O yıllar, yüzlerce yayın organında şiir ve yazılar yayımladım.
Pek çok değerle isim olarak tanışıklığım o yıllara rastlar: Edirne'den Süreyya Eryaşar, İstanbul'dan Güngör Gençay, Ankara'dan Güzide Gülpınar Taranoğlu, Antalya'dan Mustafa Ceylan, Karabük'ten İbrahim Yıldız, Samsun'dan Metin Kökten, Kocaeli'den Ruşen Hakkı, M. İrfan Benli, Kilis'ten Ahmet Barutçu...
O yıllar çok hareketli, verimli yıllardı... Benim Anadolu basınında yıllarca verdiğim emeği, değerli şair, yazar Sadettin Kaplan; araştırmacı, yazar Kerim Özbekler, değerli yazar Prof.Dr. İsa Kayacan, Mustafa Ceylan, İsmail Sezgin, Ayşegül Aşkım Karagöz ve adlarını buraya sığdıramayacağım onlarca şair yazar dost çok iyi bilirler...
Bu güzel insanların hepsine ayrı ayrı derin sevgi ve saygı duyarım her zaman... Çünkü o yıllar, benim şiir serüvenime tanıklık etmişlerdir...

Enver Sipahioğlu'nun yaşadığı Giresun ve Bulancak'ta çıkan yerel gazetelerin kültür sanat sayfalarında da şiirlerim yayımlandı...

Bir şiir nasıl çoğaltılır, bir şiir kaç parçaya bölünür?.. Şimdi bunu yanıtlamanın zamanıdır.

Sayın Enver Sipahioğlu, 8 Nisan 2014 tarihinde, FaceBook'ta "Mavi Bir Kuş muydu Aşk" adlı bir şiir paylaştı, bu şiiri okuyunca çok şaşırmıştım, çünkü okurlarımın yıllardır ezbere bildiği ve daha önce benim pek çok kez FaceBook'ta paylaştığım iki şiirimin bu şiirde soluk aldığını gördüm... Ve benim şiirlerimle olan benzerliğine dikkat çekmek için, iki şiirimi de yorum olarak, kendisinin paylaştığı şiirin altına ekledim... Bir kaç saat sonra kendisiyle FaceBook'ta sohbet ederek, şiirindeki benzerliği sordum...

Enver Bey, o gün (9 Nisan) bana aynen şunları yazdı:
"Ben o şiiri iki yıl önce yazmıştım. Siz daha önceleri yazmışsınız elbette. Ben kendi kendime acaba bilinçaltına yerleşme mi oldu diye düşünmeye başladım. Yoksa öyle bir şeyi asla yapmam ve yapanı da hoş görmem... Benim eskilerin deyimi ile intihal, yeni dille çalıntı yaptığımı sakın düşünmeyin. Sizin şiiri görünce bayağı üzüldüm. Ve bu şiiri kitabıma da almayacağım."

Bunun üzerine, kendisine şunları yazdım: "Sizden ricam, eğer mümkünse, o şiirinizi küçük bir açıklama ile geri çekiniz veya bana ait olan dizeleri şiirinizden çıkarınız... Bazı insanlar benim o iki şiirimi yıllardır ezbere biliyor, sizin paylaşımınızı görünce, insanların kafalarında soru işaretleri oluşabilir..."
Kendisine yaşından dolayı saygı duyuyorum ve üzülmesini istemediğim için, bu konuyu uzatmak, tartışma konusu yapmak istemediğimi söyledim...

...Ve Enver Bey, 10 Nisan tarihinde, "Mavi Bir Kuş muydu Aşk" adlı paylaşımının altında, "Zorunlu Bir Açıklama" olarak yapmış olduğu açıklamada, sohbet sırasında bana söylediklerinden farklı şeyler söyleyerek, benim kendisinden nazikçe ricada bulunduğum sözleri, kendisine emrivaki yapmışım gibi sunmayı tercih etti ve böylesine önemli bir konuyu çok farklı bir yere taşıdı...

Sayın Enver Sipahioğlu, sayfasında "Zorunlu Bir Açıklama" olarak şunları yazdı:
"Sayın Bülent Özcan benim MAVİ BİR KUŞ MUYDU AŞK şiirim hakkında kendince çalma yaptığımı açıklamakta... Bülent Özcan'ın sözünü ettiği iki şiiri okuyunca iki dizede benzerlik olduğunu gördüm ve açıkcası şaşırdım... Eskilerin deyimiyle intihal bu günkü dille çalıntı diyeceğimiz konu benim görüşlerime yüzde yüz ters gelir. Ben emek en yüce değerdir düşüncesini benimseyen bir yapıdayım. Başkasının emek vererek ürettiği bir nesneyi kendime mal edemem. Sayın Özcan'ın bu düşüncesini yadırgadım doğrusu. Bana özel olarak yazdığı iletide 'ya bu şiiri yayından çek veya benim dizelerimi çıkar' diye not düştü. Bu durum bana şöyle bir çağrışım yaptı. Senin evinin balkonu benim evin balkonuna benziyor. Sen ya evini yık ya da balkonu. Şiirler yukarıdadır kararı okuyucular versin..."

Konu ile ilgili sözlerimi, FaceBook sayfasında çarpıtması üzerine, FaceBook sayfasındaki telefon numarasını arayarak, kendisine aynen şunları söyledim:
"Enver Bey, bana ait olmayan ifadeleri lütfen kullanmayınız... Keşke beni tanımış olsaydınız, yüz yüze görüşme, sohbet etme olanağımız olmuş olsaydı... Ki o zaman anlardınız benim asla bir insana emrivakilerde bulunmayacağımı "... çek", "...çıkar" ...v.s. ifade biçimleri bana ait değil. Lütfen gerekli düzeltmeleri açıklamanızda yapınız... Sevgiler, saygılar sunuyorum..."

Fakat Enver Bey, 10 Nisan tarihinden beri herhangi bir düzeltmede bulunmadı. Ve bu yazının yazılmasını zorunlu hale getirdi...

Ben, Enver Sipahioğlu'na şiirlerimi çalmışsınız demedim, aşağı linkte* yer alan söz konusu sayfada aynen şunları yazmışım: "Sayın Enver Sipahioğlu, "Mavi Bir Kuş muydu Aşk" adlı şiir çalışmasında, benim yıllar önce yazdığım, bazı kitaplarımda ve yıllardır internette paylaşımda olan "Neydi Aşk" ve "Kuğu Bakışlı Bir Göldür Aşk" adlı iki şiirimden, şiirlerimin kurgusu dahil olmak üzere, tamamen etkilenmiştir."

Enver Sipahioğlu'nun iki şiirimden aldığı dizeleri, sıradan bir şeymiş gibi, birbirine benzeyen iki balkon benzetmesine şaşırdım ve bunu emekten bahseden bir insana yakıştıramadığımı söylemeliyim.
Enver Sipahioğlu'na sormak isterim, bir kişi, bir diğer kişinin şiirini olduğu gibi alsaydı, o zaman şöyle mi diyecekti: "Senin evin benim evimin aynısı diye, ben evimi mi yıkayım."

Sayın Sipahioğlu, böyle bir örnek hoş değildir. Bu konuda Sayın Kadriye Pervan, Sayın Rasim Aydın düşüncelerini belirtmişler ve özetle demişler ki: Bir şairin kendine özgü bir şiirinin olması gerekir!..

Enver Bey, 2014'de yayımlanan "Aşk İnsana Kanatlar Verir" adlı kitabımı görmediğini söylemektedir. Bu önemli değildir, çünkü defalarca belirtiğim gibi, "Neydi Aşk" ve "Kuğu Bakışlı Bir Göldür Aşk" adlı şiirlerim, yazıldıkları yıldan başlayarak, yayımladığım kitaplarımda ve çeşitli gazetelerin kültür-sanat eklerinde yer alan ve yıllarca internette, onlarca sitede bulunan, sosyal medyada, FaceBook'ta sürekli paylaşımda olan şiirlerimdir. Enver Bey, sosyal medyada paylaşılan bu şiirlerimi beğenmiş ve ortak arkadaşlarımız tarafından bu şiirlerim pek çok kez paylaşılmıştır. FaceBook'un kayıtları bunu göstermektedir.

Şubat 2014'de yayımlanan "Aşk İnsana Kanatlar Verir" adlı şiir kitabım, 1989 - 2013 yıllları arası yazmış olduğum ve o yıllar pek çok dergi ve gazete yayımladığım aşk şiirlerimden oluşan bir seçmeler kitabıdır.
Aşk şiirlerimi, 2014'de, FaceBook'ta paylaşıma sunarken, "Aşk İnsana Kanatlar Verir" adlı kitabımdan alıntı olarak belirtmemin nedeni, okuru, yeni çıkan şiir kitabıma yönlendirmektir. Kitabın yayın tarihinin Şubat 2014 olması şiirlerin yeni olduğu anlamına gelmemelidir. Örneğin; "Neydi Aşk" adlı şiirimin yazılış tarihi 7 Eylül 1997 ve "Kuğu Bakışlı Bir Göldür Aşk" adlı şiirimin yazım yılı ise Mart 2004. Ve bu şiirler, yazıldıkları yıl ve sonraki yıllar, Londra'da ve Türkiye'de yayımlanan onlarca gazete, dergi ve seçkide yayımlanmışlardır.

13 Nisan 2014 tarihinde Enver Sipahioğlu imzalı bir başka paylaşım daha dikkatimi çekti:
"Ne zaman bir kuş görsem
Benim yüreğim pır pır eder."
Enver SİPAHİOĞLU

Şenol ONAY imzalı 28 Ağustos 2013 tarihli bir paylaşım ise şöyle:
"Nerede bir kuş görsem
yüreğim pır pır ediyor"
Şenol ONAY

Sayın Enver Sipahioğlu, sizden rica ediyorum, lütfen biraz daha özen, dikkat ve emeğe saygı.

Şiirlerimiz yeryüzüne, insanlığa sunulmuş güzelliklerdir.

Bülent Özcan Bir Şiir Nasıl Çoğaltılır

NEYDİ AŞK

Neydi aşk bir incelik miydi
Çocukluğumuzdan kalan
Yağmur kuşlarının emzirdiği
Her akşam

Neydi aşk bir güzellik miydi
Her nefeste ruhumuza dolan
Gökyüzünce bizim olan

Neydi aşk bir nazlı çiçek miydi
Bir güzel kelebek miydi
Dokunmaya kıyamadığımız rengarenk uçan

Bir incelikti aşk bir güzelikti
Yüreğimizde kendiliğinden açan...

7 Eylül 1997, Enfield, Londra

Bülent ÖZCAN

KUĞU BAKIŞLI BİR GÖLDÜR AŞK

Kuğu bakışlı bir göldür aşk
Ay düşleri devşirir
Yakamoz yalanlarla incinir

Kuğu bakışlı bir göldür aşk
Bir ceylan gibi dağlardan süzülür
Yüreğiyle yıldızları emzirir

Kuğu bakışlı bir göldür aşk
Ele geçmez, yaşadıkça sezilir...

Mart 2004, Enfield Island Village, Londra

Bülent ÖZCAN

Ve Enver SİPAHİOĞLU'nun yukarıdaki yazıya konu olan, FaceBook'ta paylaştığı 8 Nisan 2014 tarihli şiiri:

MAVİ BİR KUŞ MUYDU AŞK

Mavi bir kuş muydu aşk
Dağlardan süzülüp gelen
Tenimizden hiç çıkmayan kokusu
Rüzgarların alıp götüremediği
Yağmurların yıkayıp silemediği
Zamanın ötesinden gülümseyen

Nedensiz bir günah mıydı aşk
Kutsal kitapların sayfalarında
Törelere kan bulaştıran sürekli
Bunca canların kurban verildiği
Üçüncü sayfalarda göze batarcasına
Çağlar ötesinden içimizi kanatan

Bir mutluluk çiçeği miydi aşk
Durmadan açan yüreklerimizde
Birbirine karışınca soluklarımız
Karanlık gecelerin sevişmelerinde
Bitmeyen hazlarla süren
Gelecek kuşakların döllenmesinde

8 Nisan 2014, FaceBook sayfası, Enver Sipahioğlu

BİR ŞİİR NASIL ÇOĞALTILIR, BİR ŞİİR KAÇ PARÇAYA BÖLÜNÜR?!.. içeriği, 20 Haziran 2019 tarihinde, Antep, Aşk Şiirleri, Bülent Özcan, Enver, Enver Sipahioğlu, gaziantep, İntihal, Kuğu Bakışlı Bir Göldür Aşk, Londra, Neydi Aşk, Şiir, Sipahioğlu etiketleri ile Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha