Kırmızı Sebze ve Meyvelerin Faydaları

Barcelona’nın En İyi Gölcüsü: Messi
29 Mart 2019
Kurt Üzümü Ve Faydaları
29 Mart 2019

Kırmızı meyve ve sebzelerin sağlığa önemli etkileri görülmektedir. Kırmızı meyve ve sebze tüketimi bu yüzden önem taşımaktadır.

Domates

Domatesin içeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Ayrıca A,E ve C vitaminleri de içermektedir. Domates kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Kemiklere de etkileri büyüktür. Kemiklerin güçlenmesini sağlayarak, kemik dokusunda olumlu değişimlere neden olmaktadır. Domates kanser hastalığına iyi gelmektedir.

Özellikle prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Araştırmalara göre akciğer kanserini de olumlu yönde etkilemektedir. Domates suyu tüketimi A vitaminin % 20 oranında ihtiyacını karşılamaktadır. Beyaz kan üretiminde ve hücrelerin yenilenmesinde de destek olmaktadır. Domates cilt sağlığını ve saç sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. İçeriğindeki C ve A vitamini cildin yenilenmesini, saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Düzenli şekilde tüketilen çekirdeksiz domates böbrek ve safra taşı oluşumunu engellemektedir.

Kırmızı Elma

Kırmızı elma yeşil elmaya göre daha fazla zengindir. Mide ve bağırsakların çalışmasında önemli rol oynamaktadır. Kırmızı elma dünyanın en çok tüketilen meyvesidir. İçeriğinde C, E,B1, B2, PP, B5 vitamini içermektedir.

Kırmızı elmanın genellikle kabuğu ile yenilmesi önerilmektedir. Yüksek lifli yapısı sindirim sisteminde etki göstermektedir. Bağırsak paraziti yaşayan kişilerde düzenli tüketimi sonucunda parazitleri yok etmektedir. Kırmızı elma diş sağlığına da fayda sağlamaktadır.

Kiraz

Kiraz kolestrolü düşürmekte etki göstermektedir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık gibi sorunları önlemektedir. Ayrıca kiraz sapı kaynatılıp içilirse yine sindirim sistemine fayda sağlar ve kilo vermede yardımcı olur.

Kan şekerini dengeler, kanın sulanmasını sağlar ve kandaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Sigara kullanan kişilerin kiraz tüketimi önemlidir. Sigara kullanan kişilerin kiraz tüketimi vücutta sigaradan sebep oluşan nikotinin atılmasını sağlar.

Çilek

Çilek B,C ve K vitaminleri içermektedir. Damar tıkanıklığını önler ve kolestrolü düşürür. İçeriğindeki antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Kanı temizler ve zararlı maddelerin oluşumunu engeller.

Çileğin sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Bu da stresi azaltma etkisi gösterir. Çilek dişlere çok iyi gelmektedir. Çilek tüketimi dişlerin güçlenmesini ve renginin açılmasını sağlamaktadır. Birçok diş beyazlatma küründe çilek kullanılmaktadır.

Nar

Nar sağlık için önemli bir besindir. Çiçeğinden, kabuğuna ve tanesine kadar her derde deva bir meyvedir. B1, B2,C vitamini içermektedir. Nar enerji veren ve yorgunluğu gideren meyvedir. Bağırsaklarda iyi huylu bakterilerin oluşumunda fayda sağlar.

İshal gibi sorunlara çözüm olmaktadır. Cilde önemli etkileri bulunmaktadır. Cildi güzelleştirir ve cilt hastalıklarında korur. Ağız yaralarını ve iltihaplarını yok eder. İdrar söktürücü etkisi görülmektedir.

Kırmızı Biber

Kırmızı biber yeşil biberden farklıdır. Daha tatlımsı bir tada sahiptir. Kanser hastalıklarında en büyük savaşçıdır. Antioksidan özelliği sayesinde kalp krizi riskini azaltmaktadır. İçeriğindeki B vitamini beynin gelişiminde önemlidir.

Bu yüzden çocukların tüketmesi gereken bir sebzedir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. A vitamini ise gözlere fayda sağlamaktadır. Daha iyi görmeyi ve göz hastalıklarından korunmayı sağlamaktadır.

Kırmızı Erik

Kırmızı erik yeşil eriğe oranla vitamin ve sağlık deposudur. İçeriğindeki C vitamini vücutta oluşan yara ve enfeksiyonların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Göz sağlığında iyi görmede yardımcı olur ve katarakt riskini azaltmaktadır. Kırmızı erik günlük A vitaminin % 8’ini karşılamaktadır.

Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümün migren ağrılarında etkili olduğu uzmanlar tarafında belirtilmektedir. Çağımızın hastalığı olan ve insanları tehdit eden Alzheimerı azaltmada etkilidir. Beyin sağlığını da korumada etki göstermektedir.

Hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına çözüm olmaktadır. Cilt sağlığında etkilidir. Birçok cilt bakım ürünlerinde kırmızı üzüm kullanılmaktadır. Kırmızı üzüm cildi besler, gençleştirir ve yenilenmesini sağlar. Ciltte etkili olduğu gibi saç sağlığında etkilidir. Saçı besler ve dökülmesini engeller.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir