Zinav Gölü - Tokat

Zinav Gölü - Tokat içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Zinav Gölü - Tokat yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Zinav Gölü - Tokat

Tektonik hareketler sonucunda oluşmuş bir doğa güzelliğidir. Tokat'a gidince mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde yer alan Zinav Gölü Tabiat Parkı, Tokat'ta gezilecek en güzel yerlerden bir tanesidir. 2011 yılının Temmuz ayında Tabiat Parkı statüsü kazanan Zinav Gölü, 50 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ortalama yüksekliği 952 metre olduğu Zinav Gölü, Tokat, Reşadiye – Yolüstü kasabasında bulunmaktadır. Genelde bulunduğu yer tarafından bilinen bölge, Türkiye'de keşfedilmesi beklenen onlarca yerden bir tanesidir . Tektonik hareketler sonucunda oluşmuş olan Zinav Gölü, iki dağın arasında bir vadi oluşturmuştur. Etrafı ağaçlarla çevrili olan göl, temiz olduğundan kendini ön plana çıkarır. Çevresinde kızılcıkların yetiştiği Zinav Gölü içinde amatör balıkçılık da yapılır. Bölgede aynalı sazan, pullu sazan, dere balığı, ısıtma balığı ve alabalık gibi türler yaşamakta ve çevre halkı tarafından balıkçılık faaliyetleri yapılmaktadır.

Zinav Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Zinav Gölü, Tokat'ın Reşadiye ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Gölü Tokat şehir merkezine uzaklığı 90 kilometre, Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı ise 18 kilometredir. Tokat'tan Zinav Gölü Tabiat Parkına gitmek için D850 Tokat-Niksar yolunu kullanarak Boğazbaşı - Derindere ve Amasya - Erzincan yoluna çıkarak ilerliyorsunuz. Yol kenarında sağ tarafta Zinav Gölü tabelasını gördükten sonra bu yola sapıyorsunuz ve 10 kilometre giderek bölgeye ulaşıyorsunuz.

Zinav Gölü - Tokat içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha