Tokat'ın Tarihi Müzesi

Tokat'ın Tarihi Müzesi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat'ın Tarihi Müzesi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat'ın Tarihi Müzesi

1926 yılında emekli öğretmen Halis Cinlioğlu'nun Tokat ve çevresinden topladığı tarihi eserleri Gökmedrese'de biriktirmesi ile başlayan Tokat'taki müzecilik çalışmaları,

  2012 yılında Tokat Müzesi'nin faaliyet göstermesinde büyük rol oynamıştır. Tokat Bedesteni bugün müze olarak kullanılmaktadır. Moloz taş ve tuğla malzemeyle inşa edilmiş Tokat Bedesteni'nde, kemerler ve üst örtüde tuğla kullanılmıştır. Arkeolojik ve etnografik eserlerin bir arada sergilendiği müze, karma müzeler grubunda bulunmaktadır.

Arkeolojik Eserler Bölümü

Çevre yerlerde yapılan kazılar sonucu çıkarılan eserlerin yanı sıra bağış ya da satın alma ile edinilen eserler sergilenmektedir. Sikke seksiyonu, burada yani arkeoloji salonu içerisinde yer almaktadır. Tokat şehrinde yaşamış medeniyetlere ait eserlerin bulunduğu Etnografik Eserler Bölümü'nde ise; aynı şekilde satın alma ve bağış yolu ile edinilen eserler yer almaktadır. Müze içerisinde 36253 eser sergilenmektedir. Tokat seyahatiniz sırasında her ne amaçla şehirde bulunuyorsanız mutlaka bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz Tokat Müzesi'ni ve bunun yanı sıra Tokat Kalesi'ni seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Kısa Bilgi

Adres: Alipaşa Mahallesi, Gaziosmanpaşa Blv., 60030 Tokat Merkez/Tokat Açılış tarihi: 2012 Çalışma Saatleri: 08:00–17:00

Tokat'ın Tarihi Müzesi içeriği, 20 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha