Tokat Yöresine Ait Omuz Halayı

Tokat Yöresine Ait Omuz Halayı içeriğini okuyabilir, Tokat.com Sizin Tokat kategorisinde yer alan Tokat Yöresine Ait Omuz Halayı yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat Yöresine Ait Omuz Halayı

Tokat ağırlaması içinde oynanmakta olan bu oyun yöre insanının, her işinde kendisine yardımcı olan, kadınlarına vermiş olduğu değeri ve onu baştacı etmesini ifade etmektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de kadınlarımız için söylediği; “Kahraman Türk Kadını Sen Yerlerde Değil Omuzlarımız Üstünde Göklere Kadar Yükselmeye Layıksın” sözleriyle ne kadar örtüştüğü de ortadadır. Eskiden gelin, gelin alıcılarla birlikte baba evinden atlara bindirilerek getirilir, damat evine geldiği zaman onları karşılayanlar bir yandan oyunlarını oynarken bir yandan da çömelerek at üzerindeki kadınları, gelini omuzlarına alırlar, hep birlikte oyun oynadıktan sonra yere indirirlerdi. Kadın ve erkeğiyle her işte bir olan ve yardımlaşan yöre insanı omuz halayını düşmana karşı büyük görünmek, omuz omuza basarak yücelmeyi, erişemeyeceği hiçbir noktanın olmaması ve kazanılan zaferin sevinç ifadesi olarak da yorumlanmaktadır. Oyun, yöremizde halen sevilerek oynanan oyunlarımızdandır.

Tokat Yöresine Ait Omuz Halayı içeriği, 30 Nisan 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha