Tokat Pervane Hamamı

Tokat Pervane Hamamı içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat Pervane Hamamı yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat Pervane Hamamı

Mülkiyeti Kabilizade Mehmet ve İbrahim Paşa Vakfı’na ait olan hamam, 13’üncü yüzyıl da Selçuklu vezirlerinden Muiniddin Süleyman Pervana tarafından yaptırıldı.

Yapımında moloz taş, kemer, kapı ve pencere sövelerinde tuğla kullanılan hamam, kadın ve erkekler bölümü olmak üzere ikiye ayrılıyor. Erkekler tarafında sıcaklık kısmı dört oda, kadınlar bölümünde ise üç oda bulunuyor. Dikdörtgen bir alan olarak kurulan hamam ilin çok eski hamamı olarak bilinmektedir. Yaklaşık 800 yıldır faaliyette olan hamamda günde 90 ton sıcak su bulunuyor. Tokat kalesinde bu yıl yapılan çalışmalar kapsamında bulunan gizli geçitlerin de bu hamama indiği yönünde bulgular ortaya çıkmıştır. Orta Karadeniz sınırlarında bulunan Tokat, mağaraları, yaylaları, tarihi mekanlarıyla gezilip keşfedilmesi gereken şehirlerimizden biridir. Şehrin tarihi yapılarından biri olan Pervane Hamamı, 1275 yılından bu yana varlığını devam ettirmekte. Hamamın Selçuklu vezirlerinden Muinüddin Pervane tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Hamamın kadın ve erkek bölümleri ayrı olup, bölümler birbirinden simetrik olarak ayrılmıştır. Fakat 1951 yılında belediye tarafından yapılan restore çalışmalarının ardından tüm özelliğini kaybetmiştir. Yine de tarihiyle görülmeye değer bir yapıdır. Pervane Hamamı, Tokat il merkezine bağlı olan Kabe-i Mescit Mahallesi'nde yer almaktadır.

Nerede ?

Adres: Kabe-i̇ Mescid Mahallesi, 60200 Tokat Merkez/Tokat

Tokat Pervane Hamamı içeriği, 21 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha