Tokat; Meydan (Hatuniye) Cami

Tokat; Meydan (Hatuniye) Cami içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat; Meydan (Hatuniye) Cami yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat; Meydan (Hatuniye) Cami

Tokat şehrimizde bulup şehrin tam ortasında yer alır. Tarihi bir camidir, adından anlaşıldığı gibi şehrin merkezindedir.

Şehrin merkezinde olup Meydan mahallesinde yer alıp adı Hatuniye cami olarak da bilinmektedir. Tarihte cami, medrese ve imaretten oluşan bir külliye halinde iken bunlardan medrese tamamen ortadan kalkmıştır. İmaret ise harabe haline gelmiştir. Caminin kapısının üzerinde yer alan kitabeden de Sultan II. Bayezid'in annesi Gülbahar Hatun adına yaptırıldığı anlaşılmaktadır. Kesme taştan yapılmış olan caminin harimi kare planlı ve tek kubbelidir. İki yanda yine kare planlı ve kubbeli birer oda halinde tabhâne mekânları yer alır. Mukarnaslı ve baklavalı başlıklara sahip sütunlara otu­ran sivri kemerli açıklıklı ve beş kubbeli son cemaat yerinde mermer kullanılmış­tır. İki renkli taşlı, oldukça dikkat çeken ihtişamlı bir görünümde olan taçkapı üstte Bursa kemeri al­tında mukarnaslı yaşmaklı olup altta yay kemerli açıklığa sahip olmaktadır. sütunlarla yumuşatılmış olan kapının iki tarafında mukarnaslı birer nişden oluşmaktadır. On iki kenarlı bir kasnağa oturmaktadır. Duvarlarda üç sı­ra halinde açılmış olan ikişer pencere ile aydınlanan yapının kuzeyinde kapının üzerine müezzin mahfeli yerleştirilmiş olup buraya iki yanda yer alan merdiven­lerle ulaşılmakta.

Tokat; Meydan (Hatuniye) Cami içeriği, 06 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha