Tokat Beyhamam Sokağı

Tokat Beyhamam Sokağı içeriğini okuyabilir, Tokat.com Konaklama kategorisinde yer alan Tokat Beyhamam Sokağı yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat Beyhamam Sokağı

Tokat'ın en nezih köşelerinden biri olan bu sokağın mazisi bizi yüz elli yıl öncesindeki Bey Bahçelerine kadar götürüyor.

Eşrafın şehir merkezinde bulunan bu bahçelere zamanla yol açıp ev yaptırmak düşünceleri oluşunca belediyenin açtığı bu sokak Bey Sokağı olarak anılmaya başlıyor. Tokat il merkezi, Bey Sokağı ve Beyhamam Sokağında bulunan ve iki yönlü olarak sokağa cephe veren Geç Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait evler Anadolu'nun iyi korunmuş sivil mimari örneklerindendir. Beyhamam ve Bey Sokak kaleden uzak kentin Behzat Deresi adıverilen derenin yakınında konumlanmaktadır. Pek çok tarihi evin yanı sıra bu alanda önemli anıtsal yapılar da mevcuttur. Bu yapılar
  • Mevlevihane
  • Mevlana Hamamı
  • Vakıf Ev
  • Yolbaşı Mescidi
  • Tokat Saat Kulesi
  • Hacıbehzadi Cami
Odalar, Türk Evi odasının tüm özelliklerine sahiptir. Girişte bir ayakkabılık kısmı, sedirler, ocaklık, dolap, yüklük, sergen ve lambalıkodalarında mevcuttur. Evlerin yapı malzemesi ahşap ve kerpiçtir. Evlerin yapım sistemi,çok alçak bir taş temel üzerine ahşap dikme ve kirişler, hımış tekniği; araları daha ince ahşap direklerle bölünen, araları kerpiç ve tuğla malzeme ile doldurulan bir yapım sisteminden oluşur. Ayrıca bağdadi tekniği daha çok bölücü duvarlarda ve çıkmalarda kullanılmıştır. Genel olarak tavan ve döşeme malzemeleri ise ahşaptır.Nasıl Gidilir?Çarşıya gelen otobüslerle ulaşım sağlanabilir.

Tokat Beyhamam Sokağı içeriği, 26 Nisan 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha