Çamiçi Yaylası - Tokat

Çamiçi Yaylası - Tokat içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Çamiçi Yaylası - Tokat yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Çamiçi Yaylası - Tokat

Çamiçi Yaylası son yıllarda ülke turizmi tarafından yoğun ilgi görmüştür. Yaz aylarında Çevre illerdeki insanlar adeta oraya akın etmektedir..

Deniz seviyesinden yaklaşık 1350 m. yüksekte bulunan Çamiçi İlçeye 17 km. uzaklıkta olup, Niksar; Ünye yolu üzerindedir. İlçenin kuzeyine düşer. Tamamen çam ağaçlarıyla kaplı, tabiat harikası bir yerdir. Çamiçi’nin çam kokulu serin havası doğal bir terapi niteliğinde olup dinlenmek için harika bir yerdir. ilk başta 3-5 yayla eviyle (Ahşap yapı) başlayan yapılaşma zaman geçtikçe fazlalaşmış, şu zamanda bölgede bulunan ev sayısı yüzlerle ifade edilmeye başlamıştır. Bu çok hızlı ve plansız yapılaşma birlikte bir çok da sorun getirmiştir, çevredeki il ve ilçelerin ilgi gösterdiği ve rağbet ettiği önemli yerlerdendir. Yayla; Büfe, Lokanta, Kebap Ocakları, içme suyu, geniş oyun alanlarıyla 10.000 kişinin faydalanabileceği bir yerdir. Çamiçi Yaylası Niksar Belediyesinin geleneksel hale getirdiği ve her yıl yaz aylarında düzenen “Çamiçi Yayla Şenlikleri” düzenlenmektedir. Spor turizminin bir parçası olan Oryantiring Turnuvaları düzenlenmeye başlamıştır. Niksar Cup adıyla yabancı ülkelere duyurulan etkinlik Karadeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerden ilgi görmeye başlamıştır. Geçen birkaç yılda, Çamiçi Yaylası; Orta Anadolu’dan hatta Akdeniz Bölgesinden, Karadeniz Bölgesine (En kısa yol olduğundan) seyahat edenlerin dinlenmek için mola verdiği bir yer olmuştur. Çamiçi Yaylası son yıllarda artık Niksar halkının yazlığı konumuna gelmiştir. Mayıs, Eylül ayları arasında ilçe halkı ve çevre ilçeler özellikle hafta sonları adeta Çamiçi yaylasına taşınır. Son yıllarda ülkemizde yayla turizmine artan ilgi, daha da önemli hale getirmiştir. Yaylanın Turizm Bakanlığınca Turistik Yaylalar sınıfına dahil edilmesi Niksar ilçe ve yöresinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Çamiçi Yaylası’nda piknik, doğa yürüyüşü ve kamp yapabilirsiniz. Yaylada gündüzleri pür toplanır ve akşama ateş yakılarak çevresinde şarkı söylenir. Köze patates gömülüp sabah yenir. Akşam yol boyu yürüyüşlerinde yaylanın o müthiş havası ciğerlere çekilir. Kebabın yanında koyun yoğurdu yenir ve üstüne buz gibi yayla suyu içilir. Niksar dışından gelen konuklarımız için çeşitli tesisler de hizmet vermektedir.

Çamiçi Yaylası - Tokat içeriği, 07 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha