7.500 Yıllık Geçmişiyle Tarih Kokan Şehir; Tokat

7.500 Yıllık Geçmişiyle Tarih Kokan Şehir; Tokat içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan 7.500 Yıllık Geçmişiyle Tarih Kokan Şehir; Tokat yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

7.500 Yıllık Geçmişiyle Tarih Kokan Şehir; Tokat

Tokat'ın tarihin izlerini taşıyan sokakları, lezzetli mutfağı, keyifli halkı ile Anadolu'nun en içten şehridir.

7.500 yıllık geçmiş tarihi ile Hititlerden Frigyalılara, Roma'dan Osmanlıya pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır, Tokat her adımda tarih kokuyor. Tarih kokuyor çünkü Tokat İpek Yolu'nun kavşağındadır. Asya'dan gelip Avrupa içlerine uzanan Türklerin Anadolu'daki ilk duraklarından birisi Tokat. Hacı Bektaş-ı Veli, hayırlı ve bereketli bu tarihi şehir; âlimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır. Bereketli Toprakları, ılıman iklimi ve göç yolları konumunda olan Tokat yüzyıllar boyunca farklı milletler tarafından mesken tutuldu. Tokat'ın mutfak kültürü bambaşka bir lezzettedir. Detayları çok fazla emek isteyen Tokat mutfağına özgün bir çok yemek bulunuyor; kebaptan pehlili pilava, akzambak reçelinden kömeye, Zile pekmezinden bez sucuğa uzanan çeşitliliği ve zenginliğiyle  Tokat mutfağıyla lezzetler kentidir. Tokat'ın ara sokaklarına girildiğinde tarihe adım adım yaklaştığınızı hissedersiniz sebebi ise sokaklarda çok sayıda tarihi bina vardır Tokat, sizi tarihi ile etkileyecektir. Rutin olan turistik rotaların biraz dışında kalan Tokat saklı ve keşfedilmeyi bekleyen bir çok tarihi mekanı bulunmaktadır. Tokat'da kültürel izler bırakan medeniyetlerin eserlerinin yanı sıra bir çok büyüleyici doğal güzellikleri bulunuyor.

Tokat'ı Gelin, Görün, Gezin

Roma'nın efsane hükümdarı Julius Sezar, Sezar'ın en ünlü mektubunu Tokat Zile'ye yazdı. Tokat havzasında yapılan Zile Savaş'ında Pontusları hezimete uğratan Sezar, bu savaşı yazdığı o ünlü mektupta özetledi: "Geldim, gördüm, yendim."

900 Adımda 900 Yıllık Tarih Tokat

Türklerin Anadolu'ya gelişlerinden itibaren 900 yılında mimari yapı adına ortaya koydukları bir çok önemli eser vardır ve bu eserleri kesintisiz olarak görebileceğiniz tek şehir Tokat. Suyundan sokaklarına buram buram tarih kokan Tokat'ın mutlaka ziyaret edilmesi gereken Tarihi Mekanları bulunuyor.

Camiler, Kervansaraylar, Medreseler

Tokat'da bulunan en eski camilerden biriside Ulu Cami, geçme taştan yapılmış muhteşem bir giriş kapısı ile Meydan Cami, Kanuni'den kalan Behzat Cami,  en büyük Osmanlı'dan kalma  Ali Paşa Cami, bambaşka mimarisiyle görülmeye değer Takyeciler Cami, Tokat'ın ve Anadolu'nun eski camisi Garipler Cami, Niksar'ın bin yıllık tarihi Ulu Camisi önmli eserlerdendir.

 Hanlar, Kervansaraylar

Sulu Sokak'ta bulunan 1957 yılına kadar hapishane olarak kullanılan Sulu Han, 1752 yılında yapılan Paşa Han, 17. yüzyıla ait Voyvoda Han (Taş Han), Develik Han Tokat'da görülmeye değer yerlerdir.

Tokat'dan Yapmadan Dönmeyin

Sulu Sokağını adım adım her köşesini dolaşın buradan hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Gıj Gıj tepesinden şehri seyredin. Ali Paşa Camisini köşe bucak gezin. Erbaa'da Horoz Tepe'de tarihi hissedin. Zile'nin Acısu Köyü'nde Orta Asya'dan kalan bir Şaman bayramı olan Ficenk Bayramı her yıl 24 Nisan'da kutlanıyor. Denemenizi tavsiye ederiz. Son olarak Reşadiye İskefsirin üzerinde güneşin o eşsiz batış manzarasını seyredin. Tokat'ın En Çok Bilinen Tarihi Camileri Tokat Doğal Güzellikleri

7.500 Yıllık Geçmişiyle Tarih Kokan Şehir; Tokat içeriği, 16 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha