Kenevir Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Bilgiler

Geleceğe Ait Teknoloji Harikaları
28 Mart 2019
Süper Lüks Otomobilleri Olan Ünlüler
28 Mart 2019

Kenevir bitkisi özellikle uyuşturucu ve yasaklı madde üretiminde kullanılmasından dolayı bir çok ülkede yasaklanmıştır.  Bazı ülkeler ise kenevir üretimine bazı kısıtlamalar getirerek, üretimin sınırlandırılmasını sağlamıştır.

Kenevir Bitkisi Yüksek Oksijen Üretmektedir

Kenevir bitkisinin 1 dönümlük arazide üretilmesi demek bitkinin neredeyse 25 dönümlük orman kadar oksijen üretmesi demektir. Oksijen üretimi fazla olan kenevir bitkisi üretildiği ortama daha temiz bir hava verir. Kenevir bitkisi oksijen ve temiz hava üretiminden dolayı insan sağlığı açısından olumlu koşullar sunmaktadır.

Daha Fazla Kağıt Üretimi Elde Edilir

Kenevir bitkisi ağaca göre daha fazla kağıt üretiminde kullanılmaktadır. 1 dönümlük kenevir bitkisinden elde edilen kağıt miktarı ile 4 dönümlük araziden elde edilen kağıt miktarı aynıdır. Kenevir bitkisinden ağıt elde edilerek hem ormanlar korunabilir hem de üretim daha hızlı ve verimli olabilir. Kağıt üretimi için kenevir bitkisi kullanıldığında kenevirin diğer faydalarından da dolaylı olarak faydalanılabilir. Kenevirin kullanılmasıyla ormanlık alanlarda yapılan tahribatlar azalmış olur.

Kenevirin Kağıda Dönüş Hızı Oldukça Yüksektir

Kenevir bitkisi 8 kez kağıt üretiminde kullanılırken, ağaçlardan kağıt üretimi yalnızca 4 kez yapılabilir. Hızlı ve devamlılığı fazla olan kenevir bitkisi hem kağıt üretiminde ülkenin gelişimini sağlar hem de gereksiz yere ormanların tahribatını engeller. Kağıt ve kağıda benzer madde üretiminde ülke geneli gelişmişlik gösterir. Doğa tahribatının engellenmesinin yanı sıra ayrıca doğada bulunan varlıklar da verimli şekilde korunmuş olur.

Kenevir Maddesi İle Radyasyon Yok Edilebilir

Kenevir bitkisi özellikle yoğun radyasyonun kapalı ortamlardan uzaklaştırılmasını sağlar. Kenevir bitkisi ile radyasyonlu ortamı ve hava kirliliğini yok edilerek, ortamın daha sağlıklı ve temiz bir havaya kavuşması sağlanır.

Kenevir Bitkisinin Yetiştirilmesi Oldukça Kolaydır

Kenevir bitkisi her türlü ortamda yetişebildiği için bir bitki olarak oldukça az masrafa sahiptir. Kenevir bitkisi fazla su istemez ve kolay yetiştiği için herhangi bir tarım ilacına ihtiyaç duymaz.

Kenevir Bitkisi İle Üretim Yapıldığında Verimlilik Artar

Kenevir bitkisi dayanıklılığı sebebiyle oldukça verimli bir bitkidir. Kenevir bitkisi ile üretim ve tekstil malzemeleri üretilerek tarım ilacı kullanımı da azaltılabilir. Kenevir bitkisi ile yapılan üretimde üretim daha hızlı ilerler, üretim için ihtiyaç duyulan diğer yardımcı maddelere gerek duyulmaz.

Tekstil Üretiminde İlkler Kenevirden Yapılmıştır

Tekstil üretiminin ana maddelerinden birisi olan kenevir, eski zamanlarda yoğun olarak kullanılmaktaydı. Özellikle ilk kot pantolon yapımında kenevir bitkisi kullanılmış ve bu pantolona kanvas adı verilmiştir.

 Kenevir Birçok Rahatsızlık İçin Panzehir Görevi Görmektedir

Kenevir bitkisi başta radyasyon olmak üzere, AIDS, kanser, kalp hastalıkları, astım, sara ve mide rahatsızlıkları için iyi gelmektedir. Özellikle AIDS hastalığı için bir panzehir görevi görmektedir.

Kenevirden Yüksek Protein Elde Edilir

Kenevir bitkisi neredeyse doğada az bulunan iki önemli yağ asidine sahiptir. Kenevir bitkisinden oldukça yüksek değerlere sahip protein elde edilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir