Kemik Sağlığına Doğal İlaç; Kemik Suyu

Türk Eserleri Tokyo’da Rüzgar Estiriyor!
23 Mart 2019
Elektrikli Vespa fiyatı ile dikkat çekiyor!
24 Mart 2019

Kemik suyunu doğal vitamin deposu olarak tanımlamak mümkündür. Bağışıklık sistemine, eklemlere, sindirim sistemine ve hatta cilde bile faydaları bulunan kemik suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi size sunduk.

Bağırsaklarımız için gerçek bir koruyucu

Kemik suyunun içerisinde bulunan jelatin, bağırsak duvarını sağlamlaştırarak korumaya alıyor. Bu sayede otomatikmen bağışıklık sistemi de güçlenmiş oluyor. Aksi halde sindirilememiş besinler ve toksik maddeler kana karışıyor. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi bozuluyor. Bu durum vücutta belli hastalıklara neden olabiliyor; kronik yorgunluk, tiroit, egzama gibi… Bu gibi hastalıklara yakalanmamak için kemik suyu içmek en iyi çözüm.

Yaşlanmayı yavaşlatıyor

İçerdiği kolojen ve jelatin, cildi kırışıklıklara karşı korur. 30/35 yaş aralığında 69 kadınla birlikte yapılan bir araştırma var. Bu araştırmada 8 hafta boyunca kadınlar 2,5/5 mg arası kolajen kullanmıştır. Sekizinci haftanın sonunda kolajen kullananlar ve kullanmayanlar arasında ciddi farklar tespit edildi. Kullanan kadınların ciltlerinde ciddi anlamda esneklik kazanmışlardır. Kolajen aynı zamanda selülit problerine de iyi geliyor. Selüliti tamamen ortadan kaldırmasa da epey azalttığı söyleniyor.

Kemik sağlığı için en doğal ilaç

Kemik suyunda bulunan kolajen, kondroitin ve glukozamin zayıflayan kıkırdak dokusunu güçlendirir ve kemik sağlığına destek olur. Özellikle çocukların ve 30 yaş üstü insanların her hafta bir kez dahi olsa içmesi şart. Aynı zamanda kemik suyunun içinde olan glukozaminin ağrıyı azaltan bir etkisi vardır ve zarar gören eklemleri onarır.

Sakinleştirici etkisi vardır

Daha iyi bir uyku için birebirdir. Vücudu rahatlatcı etkiye sahip olan glisin amino asidini içerir. Uyku problemi çekiyorsanız bir süre uyumadan önce bir miktar kemik suyu içmeyi deneyin. Muhakkak faydasını göreceksiniz.

Peki Kemik suyu nasıl hazırlanır?

Bir kilo ilikli kemiği tencereya alın ve kemiklerin üzerini geçecek kadar su ile doldurun.

Tencerenin içine 2 çorba kaşığı kemik suyu ilave edin. Ardından 1 adet soğan, 1 adet havuç, kereviz sapını doğrayın ve suya katın. Sebzeleri tencereye doğanmış bir şekilde ekleyin.

Suyu isteğinize göre baharatlandırdıktan sonra yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Et suyu kaynamaya başlayınca ocağın altını en kısık seviyeye getirin.

Su kaynadığında üzerinde beyaz köpükler oluşacak, bunları muhakkak temizleyin.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir