Kemal Sunal’ın Unutulmaz Filmleri

İstiklal Marşının kabulünün 98’inci yılı kutlandı
13 Mart 2019
HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ: DÖNÜŞÜM
13 Mart 2019

Türk sinemasının usta oyuncularından olan Kemal Sunal’ın gerek filmleri gerekse kendide unutulmayan türden olmaktadır. Eski zamanda çekilmiş olsa da ne şakaları eskiyor nede izlemekten bıkıyoruz.

Türk sinemasının yıldızı olan Kemal Sunal’ın Unutulmaz Filmleri;

1) Şark Bülbülü

Şark Bülbülü, 1979 yapımı Türk filmi. Köyünden, İstanbul’a başlık parası kazanma amacıyla gelip şans eseri çok ünlü bir şarkıcı olan Şaban’ın hikayesi, Kemal Sunal’ın usta oyunculuğu ile anlatılıyor. Film bir gecede şöhret olan ünlüleri tiye alan klasik olmuş bir Kemal Sunal komedisi.

2) Postacı

Sevtap, postacı Adem’e aşık olur ise Adem’de sevtap’a. Fakat Sevtap’in abisi bu ilişkiye şiddetle karşı çıkar. Aşıklar birbirine kavuşmak için çeşitli maceralar yasarlar.

3) Sahte Kabadayı

Kemal, İzmit’de babasından habersiz pişmaniye satmaktadır. Saf ve gözü fazla gözü açık olmayan Kemal aynı zamanda herkese kafa tutmaktadır. Babasının Muhtar tarafından öldürülmesi üzere babasının mirası bölünür. Babanın sağ kolu olan Avukat Kemal’e ulaşarak durumu anlatır ve onu İstanbul’a çağırır. Avukat sayesinde babasının mirasını geri almak için İstanbul’un en namlı kabadayılarının mekanlarını ziyaret eder ve nam salmaya başlar. Muhtar her seferinde Kemal’i tuzağa düşürmek ister. Planlar kurar Kemal her seferinde şapşallığı yüzünden her sefer planlarından kurtulmayı başarır ve en sonunda babasının intikamı alır.

4) Yedi Bela Hüsnü

Semtin güzel kızı Hüsnüye’yi elde etmek için kabadayılığa özenip, bu arada da peşine düşen kiralık katillerle mücadele veren Hüsnü’nün güldürüsü.

5) Tosun Paşa

Tosun Paşa, birbirine düşman iki ailenin arasındaki mücadeleyi anlatır. Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşil Vadi’ye sahip olabilmek için mücadele eder. Daver Bey’in kızı Leyla’nın ortaya çıkmasıyla mücadeleye yeni bir konu eklenir. İki aile de Leyla’yı gelin olarak almak ister. Herkes Tosun Paşa’dan korkmaktadır. Bu durumu kullanmak isteyen Tellioğulları, Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokar. Bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın ortaya çıkması her şeyi altüst olacaktır.

6) Süt Kardeşler

Süt Kardeşler, Osmanlı zamanında bahriye eri olan Ramazan ve Şaban’ın maceraları anlatılır. Şaban bir gün sütannesi Melek’ten kendisini İstanbul’a davet eden bir mektup alır. Melek, konağa gelen Ramazan’ı sütoğlu Şaban zanneder. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek, Ramazan’ın damadı olduğunu söyler. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken, ev halkı geceleri Gulyabani görmeye başlar. Gulyabani korkusuyla ev halkı daha da yakınlaşır. Tam da bu sırada gerçek damat çıkagelir.

7) Salako

Yanaşma Salako ile Ağa’nın kızı Emine’nin aşk hikâyesi anlatılır. Salako, Ağa’nın kızı Emine’ye âşıktır. Babasının başkasıyla zorla evlendirmek istediği Emine’nin kalbi ise eşkıya Hamido’dadır. Düğün gecesi Emine, Salako’yu kandırarak dağa kaçar. Hamido’ya kavuşuncaya kadar Salako’yu türlü bahanelerle oyalar. Hamido’ya kendisine kaçtığını söyler ama reddedilir. Bunun üzerine Hamido, Emine’yi babasına yollamak ister. Emine, Salako ile tekrar dağlara kaçar. Sonrasında Salako Hamido’yu öldürerek köylülerin ve Emine’nin kahramanı olur.

8) Mavi Boncuk

 

Mavi Boncuk, ünlü bir şarkıcıyı kaçıran bir grup arkadaşın hikâyesi konu edilir. Emel Sayın’ı dinlemeye giden altı arkadaş hesabı ödeyemeyince dayak yer. Gazinocudan intikam almak için Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler. Plan başarıyla uygulanır. Ancak evin çatı katında tuttukları Emel Sayın’la zaman içinde arkadaş olurlar. Bu arada gazinocudan istedikleri fidye de kabul edilir. Ancak Emel Sayın’ın gitmek istememesi arkadaşları zor durumda bırakacaktır.

9) Köyden İndim Şehire

Pek de yolunda gitmeyen İstanbul macerasından sonra köylerine dönen Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret defineyi kendi tarlalarında bulunca bir anda hayallerine kavuştuklarını düşünürler. Ankara’da yaşayan hemşehrileri Kuyumcu Ali Rıza’ya altınları bozdurup paraya çevirmeye giderler. Kuyumcu Ali Rıza bu Kayserili cengaverleri ilk gördüğünde sıradan biri sanıp sürekli dükkanından kovdurur. Daha sonra asıl niyetleri ortaya çıkınca işi evinde kendi odasında ağırlamaya kadar götürür. Nitekim Ali Rıza ne altınlardan pay kapabilmiştir, ne de çocukların evini talan etmesine mani olabilmiştir.

10) Kibar Feyzo

Sevdiği kadının başlık parası için şehirde çalışmak zorunda olan Feyzo’nun, ağalık sisteminin yıkılması için gösterdiği çabanın komik ve düşündürücü hikayesi…

11) Kapıcılar Kralı

Bir kapıcının apartman sakinleriyle yaşadıklarını anlatmaktadır. Seyyit, ailesiyle birlikte bir apartmanda kapıcılık yapmaktadır. Seyyit bütün gün apartmandakilerin ihtiyaçları için koşturur. Bu koşuşturma sırasında apartman sakinlerinin sırlarını öğrenir ve bunları kendi menfaati için kullanır. Eski apartman yöneticisi Fehmi ile arası iyi olan Seyyit, Fehmi’nin yerine emekli Albay Zafer seçilince zor durumda kalır. Bu arada apartmana kiracı olarak gelen bir çiftin amacı yaşlı ve zengin Übeyit’i soymaktır. Evin anahtarına ihtiyacı olan hırsızlar bu işi gerçekleştirmek için Seyyit’i kandırmaya karar verirler.

12) Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı, Özel Çamlıca Lisesi’ne yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca ile, kopya çeken, ders kıran, okuldan kaçan, hocalarla sürekli kafa bulan Hababam’ın eğlenceli öyküsü…

13) Şabaniye

Bir anne oğlunun kan davasına kurban gitmemesi için kadın kılığına sokması ile bütün komik olaylar ve film başlar. Şaban annesi ile huzurlu bir şekilde yaşamaktadır. Ama bir gün bu huzurları kaçacaktır. Çünkü kan davaları olan aile Şaban ve annesinin izini bulmuştur. Şimdi de Şabanı öldürmek için eve baskın yaparlar. Annesi Şabanı kaçırır nereye saklanacaklarını bilemez ve peşindeki adamlardan kaçarken bir gazinoya girer ve olanlar olur…

14) Davaro

Davaro, iki aile arasındaki kan davasını konu edinir. Davaro ve Hıyarto aileleri arasındaki kan davası iki yüz yıldır sürmektedir. Yıllardır Almanya’da çalışan Memo, Cano ile evlenmek için başlık parasını toplayınca köye döner. Düğünün yapıldığı sırada Memo’nun babasını öldüren Sülo cezaevinden çıkar. Töreler gereği Memo’nun Sülo’yu öldürmesi gerekmektedir. Cano ile evlenmek isteyen Memo, Sülo’nun teklif ettiği oyunu kabul eder. Fakat işler plânladıkları gibi gitmeyecektir.

15) Çöpçüler Kralı

Çöpçüler Kralı, bir mahallede çöpçülük yapan saf bir delikanlının hikâyesini anlatmaktadır. Apti bir mahallede çöpçülük yapmaktadır. Aynı mahallede bazı evlere temizliğe giden Hacer’e âşıktır. Elindeki yetkiyle mahalle üzerinde baskı uygulayan zabıta memuru Şakir de Hacer’i sevmektedir. Ancak Şakir bu durumu annesine bir türlü söyleyemez. Şakir’e kızan Hacer, ailesine Apti ile evlenmek istediğini söyleyince ikili sözlenir. Hacer’in Apti ile evleneceğini öğrenen Şakir ise, Apti’ye baskı uygulamaya başlar. Şakir de Hacer’i ailesinden ister. Kızlarının iki talibi olduğunu öğrenen Hacer’in ailesi ise durumdan istifade etmeye çalışacaktır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir