Kekemeliğe Bitkisel Tedavi

Kuru Üzüm Hakkında Bilmeniz Gerekenler
28 Mayıs 2019
Tırnak Düşmesi Neden Olur?
29 Mayıs 2019

Kekemelik daha çok duygusal bir rahatsızlıktır. Bu nedenle konuşma terapisi ve danışmanlık ile birlikte doğal takviyeler kullanıldığında düzeltilebilir. Kekemelik için doğal takviyeleri kullanmak oldukça kolaydır, ayrıca çoğu bitki hem çocuklarda hem de yetişkinlerde güvenle kullanılabilir.

Kekemelik bitkisel tedavisi

Magnezyum takviyeleri kasları gevşetmeye yardımcı olurlar. Magnezyum takviyeleri kullanırken dışkı yumuşayana kadar doz artırılmalı, daha sonra bir önceki doza geri dönülmelidir. Günde 100 ila 200 mg alınan B vitaminleri ise sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.

Fast food türü yiyecekler bol miktarda kalori içermelerine karşılık besin değerleri düşük olduğu için bu gıdalardan uzak durulmalıdır.  Yetişkinler alkol, tütün, kahve, siyah çay ve gazlı içeceklerden kaçınmalıdırlar. Çünkü bu besin maddeleri sinir sisteminin fazla uyarılmasına yol açarlar.

Papatya çayı sindirimi iyileştirmeye ve kasların gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca anti inflamatuar özellikleri vardır. Melisa çayı ise sinirleri ve kalbi yatıştırır, ayrıca sakinleştirici özellikleri vardır.

Kekemelik evde tedavi yöntemleri

Kekemelik için bir çare yoktur, ancak semptomlar etkili bir şekilde yönetilebilir. Bazı evde tedavi yöntemleri kekemeliğin azalmasına yardımcı olabilir.

Yavaşlamak: Kekemeliği durdurmanın en etkili yollarından biri yavaş konuşmaktır. Çok hızlı konuşmak stresin artmasına ve bazı kelimelerin yutulmasına neden olabilir. Bu da kekemeliği artırabilir.

Nefes egzersizleri yapmak: Birkaç derin nefes alıp yavaşça konuşmak, kekemeliğin kontrol edilmesini sağlar. Nefes egzersizleri kan basıncının azalmasını sağlarken vücuttaki oksijen bakımından zengin kan hücrelerinin varlığını artırmaya yardımcı olur.

Pratik yapmak: Aileden biriyle ya da yakın arkadaşlardan biri ile güvenli ve stresli olmayan bir ortamda pratik yapılabilir. Yakın hissedilen kişilerin yanında yapılan ses alıştırmaları farklı ortamlarda daha rahat konuşmaya yardımcı olabilir.

Destek gruplarına katılmak: Destekleyici bir aile ve arkadaş ağının geliştirilmesi önemlidir. Kekeme insanlar için oluşturulan destek grupları da kekemelik için son derece faydalı olabilir. Aynı sorunu yaşayan kişilerle konuşmak ve benzer deneyimleri paylaşmak kekemeliğin aşılmasını sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir