Kanseri azaltan madde bu sebzelerde var!

Ağız kokusunu önlemek
1 Nisan 2019
Hiç Pes Etmedi ve Başkan Oldu
2 Nisan 2019

Bilim insanları kanser tedavisi konusunda umutlandırıcı bir keşif yaptı. Bazı bitkilerdeki bir maddenin bağırsak kanserini azalttığını gözlemlendi. Genelde sebzeler beslenme düzeni içinde geri planda bırakılsa da bu keşif kansere karşı en büyük umutlardan birini içeriyor

Bilim insanları brokoli, lahana gibi bazı sebzelerin bağırsak kanseri riskini azalttığını keşfetti. Bu sebzelerin bağırsaklar için faydalı olabileceği düşünülmese de detaylı bir araştırma aslında yararlı olduklarını ortaya koyuyor.

Francis Crick Enstitüsünden bir ekip lahana, brokoli gibi sebzelerin sindirildiğinde anti-kanser maddeleri oluşturduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma, turpgillerden olan bu sebzelerin laboratuvarda büyüyen fare ve minyatür bağırsaklara olan etkisinin incelenmesini kapsıyor.

Immunity dergisinde de yayımlanan araştırmada, lahana, brokoli ve brüksel lahanasının bulundurduğu indol-3 karbinol kimyasalının bağırsaklarda yararlı etkiler oluşturduğu ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları bu araştırmalar sonucunda ise bağırsakların dört-beş gün içinde adeta bir cilt gibi yenilendiğini kaydetti.

Yapılan çalışmalar sonucu zarar görmüş hücrelerin onarıldığı, bağırsak emiliminin arttığı ve kolon kanserinin önlendiği görüldü.

farelerin kanser riski taşıyan genlerine rağmen kanser olmaları önlenebildi.

Bu da beslenmeyle kanserden korunabileceğimizi ve kanseri yenebileceğimizi gösteriyor.

Araştırmacı Dr Stockinger, farenin vücudunda tümör oluşmuşsa da doğru beslenmeyle kanserli hücre üretimini durdurabildiklerini aktardı.

Bağırsak kanseri belirtileri ise şöyle:

  • Dışkıda kanlanma
  • Tuvalet alışkanlığında değişiklikler
  • Ağrı, şişkinlik ve huzursuzluk

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir