Kahveyle Sigara İçmenin Zararları

Sigara Fiyatlarına Zam Geldi!
6 Nisan 2019
Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır ?
6 Nisan 2019

Birçok uzmanın yaptığı ortak araştırmalarda, nikotinli maddelerin, kafein içeren kahve benzeri içeceklerle birlikte alınmasının bağımlılığı artırdığının kesinleştiğini belirtti.

İKİSİNİ BİRDEN BIRAKMAK SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ OLDUĞUDA BELİRTİLDİ…

Sigara ve kahvenin birlikte alınmasının, ayrı ayrı alınmasına oranla daha çabuk ve şiddetli bir bağımlılığa neden olduğunu ifade eden Başkonuş, nikotin ile kafeinin vücutta benzer etkiler gösterdiğini ve bağımlılık yapıcı etkiler bakımından birbirlerinin yerine geçtiklerini kaydetti. Başkonuş, Uzmanların edindiği bu sonuç gösteriyor ki nikotin alımı bırakılarak kafeinli içeceklere devam edilirse dahi vücudun kafeini nikotin gibi algılamaya devam etmesi söz konusu dedi.Sigarayı bırakanların kahve gibi kafeinli içecekleri de bırakması gerektiğinin araştırmada ortaya çıktığını vurgulayan Başkonuş, bu durumda, sigarayı bırakanlar, kahveyi de bırakmadığı sürece nikotin bağımlılığından kurtulmuş sayılmaz. Sigara ve kahveyi birlikte alanların, ayrı ayrı alanlara göre bırakmaları daha zor olabilir şeklinde konuştu.

Başkonuş nikotin ve kafein alanların, bundan keyif de alacağını düşünmeleri halinde bağımlılığın daha kolaylaştığını kaydetti.Çevre faktörlerine de dikkat çeken Başkonuş, kafein ve nikotini aynı ortamda içmeyi alışkanlık haline getirenlerin, bu ortama yeniden girdiklerinde içme eğilimlerinin arta bileceğine değindi. Sigara veya kafein içeren kahvenin dikkati geçici olarak artırması ve beyindeki haz sistemini uyarması nedeniyle bağımlılığa neden olduğunu ifade etti. Kaynak: Kahveyle sigara içmeyin!

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir