Kahvenin İnanılmaz Faydaları

Çınar Yaprağının Faydaları Nelerdir?
12 Mart 2019
Maydanoz Maskesi
12 Mart 2019

Türk gelenek göreneklerin bize vermiş olduğu içecek kültüründen olan kahvenin inanılmaz faydalarını sizler için topladık.

Saçların Yumuşamasına ve Parlamasına Sebep Olur

Çok paralar verip aldığınız saç bakım ürünlerini unutun ve sarışınlar saçlarının uçlarına kahve sürerek saç renklerini daha da açabiliriler. Esmerler ve kumrallar ise, saçlarına sürdükleri kahve ile saçlarının parladığını görebilirler.

Kalp Sağlığını Korur

Genellikle kahvenin içerisindeki kafeinin kan basıncını arttırdığı konuşulur bu doğrudur anca az miktarda kahve tüketimi kan basıncının artmasına sebep olmaz. Ciddi derecede kan basıncı sorunu yaşayan insanların kesinlikle kahveden uzak durması gerekir. Ayrıca bilimsel araştırmalar sonucunda kahve tüketen insanların, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin tüketmeyenlere göre daha az olduğu ortaya konulmuştur.

Alzheimer Hastalığından Korur

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın hastalıklardan birisidir. Genellikle 65 yaş üstü insanlarda görülen alzheimer hastalığının henüz tedavisi yoktur. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak kahve içen bir insanın alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Pirelerin Uzaklaşmasını Sağlar

Köpeğinizi pirelerden korumak istiyorsanız, köpeğinizi yıkarken şampuanladıktan sonra kullanılmış kahve posasını tüylerine iyice sürün ve güzelce durulayın. Köpeğinize pirelerin yaklaşamadığını göreceksiniz.

Kedilerin Uzak Tutulmasını Sağlar

Evinizin etrafında dolaşan kedileri istemiyor musunuz? O zaman evinizin etrafına kahve dökerek kedilerin size yaklaşmamasını engelleyebilirsiniz.

Gübre Etkisi

Bitkilerinizi canlandırmak istiyorsanız kahve posasını bitkinizin toprağına karıştırarak yeniden canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Mobilya Etkisi

Kahveyi biraz su ile karıştırarak çizilmiş mobilyalarınıza sürerseniz yeni gibi olmasını ve parlamasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabındaki İstenmeyen Kokuların Yok Olmasını Sağlar

Evet buzdolabında istemediğiniz kokuların yok olmasını sağlar. Kullanılmamış kahveyi bir kaba koyun ve buzdolabında bir gece tutun. Özellikle çürümüş meyve vb. yiyeceklerin oluşturduğu kokular hemen kaybolacaktır.

Karaciğerin Sağlığını Korur

Karaciğer vücuttaki en önemli fonksiyonlardan yüzlercesini yürütebilen bir organdır. Günde 4 fincan kahve tüketen insanların karaciğer hastalığına kahve tüketmeyenlere göre daha az yakalandığı gözlemlenmiştir.

Kanserden Korur

Kanser hastalığı günümüzün en yaygın hastalıklarından birisidir. Kahve, karaciğer kanserine ve kolorektal kanserine karşı koruyucudur. Bilimsel çalışmalara göre sık sık kahve tüketen insanların karaciğer kanserine yakalanmadığı görülmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir