İstiklal Marşının kabulünün 98’inci yılı kutlandı

Limon Hangi Hastalıklara İyi Gelir?
12 Mart 2019
Kemal Sunal’ın Unutulmaz Filmleri
13 Mart 2019

Tokat İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yılı 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen tören ile kutlandı. Törende Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından tiyatro ve koro gösterisi yapıldı.

Yapılan gösteride Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı nasıl yazdığını anlatan tiyatro sergilenirken İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ise öğrenciler okundu. Törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Garnizon Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel, Tokat Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, öğrenciler ve öğretmenler katılım sağladılar.

Tokat Valisi Ozan Balcı, ”Öğrencilerimize Tokat’a tarihimize yakışır bir şekilde bu programı hazırladıkları için teşekkür ediyorum. Bu programda emeği geçen okul müdürü ve öğretmenleri de başarı belgesi ile belgelendireceğim. Öğrencilerimize de kitap hediyemiz olacak. Mehmet Akif Ersoy ne anlam ifade ediyor? Mehmet Akif Ersoy, umudun adı, vicdan ve Asım’ın nesli. Mehmet Akif Ersoy, her şeyin bittiği bütün tersanelerin işkal edildiği, orduların dağıtıldığı, milletin umutsuzluğa eyvah her şey bitti dediği an Türk Milletinin şahlanışı, doğulusu batılısı kuzeylisi güneylisi kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla erkeğiyle bir büyük mücadelenin şairidir. Demek ki şunu gösteriyor, Türk milleti varsa umut var. Onun için Mehmet Akif Ersoy umudun adı. Sözleri dinlerken bakıyorsunuz normal bir şairin söylediği sözler değil. Mehmet Akif Ersoy Türk milletinin sesi ve ruhu olmuş. Gelecek nesillere umudu bırakmış. Mehmet Akif Ersoy’u okuduğumuz zaman aklını kalbiyle kullanan, özü sözü bir, ne söylediği farklı, ne yaptığı farklı ne de düşündüğü farklı, hem de doğru bildiği şeyi söyleyen vicdanlı bir adam Mehmet Akif Ersoy” dedi.

Gösterinin sonunda okullar arasında yapılan İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri Vali Ozan Balcı verdi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir